LEKARZ POZ
Choroby układu pokarmowego
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Czy statyna może poprawiać rokowanie u chorych z marskością wątroby po krwawieniu z żylaków przełyku?

Udostępnij:
Standardem postępowania w zapobieganiu ponownemu krwawieniu z żylaków przełyku u chorych z marskością wątroby jest stosowanie technik endoskopowych (opaskowanie żylaków przełyku) oraz leków blokujących receptory beta-adrenergiczne. Mimo takiego postępowania ryzyko ponownego krwawienia pozostaje nadal istotne, a śmiertelność w tej grupie chorych jest wysoka.
Wykazano, że simwastatyna może obniżać ciśnienie w układzie wrotnym, poprawiać czynność hepatocytów oraz zmniejszać włóknienie w wątrobie. Na łamach czasopisma Gastroenterology opublikowano wyniki wieloośrodkowego, randomizowanego, prowadzonego metodą podwójnie ślepej próby badania, w którym oceniono skuteczność simwastatyny w zmniejszaniu ryzyka ponownego krwawienia z żylaków przełyku oraz zgonu u chorych z marskością wątroby.
Chorzy otrzymywali standardowe leczenie w ramach profilaktyki ponownego krwawienia z żylaków przełyku (beta-bloker + leczenie endoskopowe). W okresie 10 dni od epizodu krwawienia, określano wydolność wątroby za pomocą klasyfikacji Child-Pugh oraz w sposób randomizowany przydzielano pacjentów do dwóch grup: otrzymujących simwastatynę w dawce 20 mg dziennie przez 15 dni, a następnie 40 mg dziennie (n=69) oraz otrzymujących placebo (n=78). Pacjenci byli następnie monitorowani.
W grupie placebo w toku obserwacji zmarło 17 chorych (22%), natomiast wśród osób otrzymujących simwastatynę – 6 (9%; HR=0,39, 95% CI: 0,15-0,99; p=0.03). Nie odnotowano jednak wskazanego korzystnego wpływu statyny na przeżywalność chorych, u których stopień niewydolności wątroby odpowiadał stopniowi C w klasyfikacji Child-Pugh. Ponowne krwawienie z żylaków przełyku miało miejsce u 28% osób z grupy placebo i 25% z grupy leczonych statyną (p=0,5). Istotne zdarzenia niepożądane odnotowano u 53% osób z grupy placebo i 49% pacjentów leczonych simwastatyną (p=0.7), z czego działania niepożądane związane z samą terapią odnotowano odpowiednio u 11% i 8% chorych (p-0.6). U dwóch chorych, otrzymujących statynę doszło do rozwoju rabdomiolizy, jednak byli to pacjenci z bardzo zaawansowaną chorobą wątroby.
Autorzy konkludują, że dodanie simwastatyny do standardowej terapii, stosowanej w zapobieganiu ponownemu krwawieniu z żylaków przełyku u chorych z marskością wątroby, nie zmniejsza odsetka ponownych krwawień, ale zwiększa przeżycie u pacjentów w klasie A lub B w klasyfikacji Child-Pugh. Konieczne są dalsze badania w tym zakresie.
 
Partner serwisu
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.