Nowe dawkomaty na leki. PPOZ interweniuje
Nowe szablony dawkowania leków proponowane przez informatyków Centrum e-Zdrowia zagrażają zarówno pacjentom, jak i lekarzom – alarmują w piśmie do minister zdrowia lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia od 8 maja br. ma zacząć obowiązywać nowy dawkomat na leki. Oznacza to, że zmienią się dotychczasowe, stosowane przez lekarzy szablony dawkowania leków, zgodne z ChPL. Jednostki i krople mają zastąpić mililitry, saszetki i tabletki – miligramy leku – wskazują lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
Zdaniem Bożeny Janickiej, prezes PPOZ, propozycje informatyków Centrum e-Zdrowia nie mają żadnego uzasadnienia, a co gorsza – mogą wprowadzić dezorientację wśród pacjentów, którzy byli przyzwyczajeni do sposobu przepisywanych im dawek.
Zmiany mogą powodować pomyłki w dawkowaniu leków
Przykładem może być np. insulina. Według nowych szablonów – pacjenci zamiast podać sobie specjalnym „ostrzykiwaczem” 18 jednostek insuliny, będą musieli odliczyć dawkę 0,02 ml leku, co może powodować pomyłki w dawkowaniu leków, podobnie pacjent z jaskrą zamiast dwóch kropli leku do oka będzie musiał odliczyć 0,04 ml leku.
W piśmie do minister zdrowia Izabeli Leszczyny lekarze PPOZ apelują o przesunięcie terminu wprowadzenia dawkomatu na leki, ale przede wszystkim o pozostawienie obecnie stosowanych szablonów dawkowania leków (tabletki, saszetki, krople, kapsułki, jednostki).
– Proponowane zmiany będą problemem nie tylko dla lekarzy w trakcie wystawiania recepty – którzy od lat mierzą się chociażby z wciąż nierozwiązanymi wyzwaniami w zakresie określania poziomu refundacji – ale przede wszystkim dla pacjentów – tłumaczy prezes Janicka i dodaje, że nowe szablony dawkowania będą skutkowały licznymi pomyłkami – które ani dla lekarzy, ani dla pacjentów nie są pożądane, a mogą być wręcz groźne.