Szczepienia – świat jest za!
Tagi: | szczepienia, szczepionki, immunizacja, COVID-19 |
Pomimo globalnych akcji antyszczepionkowych okazuje się, że większość osób na świecie ufa immunizacji. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej w 23 krajach świata, 72 proc. osób przyznaje, że zamierza przyjąć kolejną dawkę przeciwko COVID-19, a 61 proc. twierdzi, że z powodu pandemii wzrosła ich chęć do przyjęcia szczepień przeciwko innym chorobom.
- W „Nature Magazine” ukazały się wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 23 tys. osób na całym świecie. Udowodniły wysokie zaufanie do szczepień
- Naukowcy sprawdzili także poziom zaufania do różnych źródeł informacji w czasie pandemii. Największym byli obdarzeni pracownicy służby zdrowia
- Istnieje paląca potrzeba nadrobienia rutynowej immunizacji i przygotowania się na zagrożenia pandemiczne – stwierdził prof. Jeffrey V. Lazarus
Naukowcy zwracają uwagę, że w przypadku COVID-19 – choroby, która generalnie nie stwarza już szerokiego, poważnego zagrożenia – ze względu na kolejne mutacje nadal potrzebne są nowe preparaty przeznaczone dla wrażliwych osób.
Skąd sceptycyzm wobec szczepień?
– Dzisiaj sceptycyzm wobec szczepień, zmęczenie pandemią oraz szczepieniami to główne wyzwania stojące na drodze do odpowiedniego szczepienia ludzi, w tym podawania właściwych boosterów przeciw COVID-19 – powiedział jeden z głównych autorów opracowania, prof. Jeffrey V. Lazarus z Barcelona Institute for Global Health (ISGlobal).
W ankiecie z udziałem 23 tys. osób, przeprowadzonej w 23 krajach w listopadzie ub.r., badacze odkryli, że niecałe 72 proc. osób zamierzało przyjąć dodatkowe szczepienie przeciw COVID-19 (w 2022 r. odsetek ten wyniósł niecałe 88 proc.).
Prawie 61 proc. ankietowanych odpowiedziało przy tym, że z powodu pandemii wzrosła ich chęć do przyjęcia szczepień przeciwko innym chorobom.
23 proc. odpowiedziało, że ich gotowość do takich szczepień spadła.
– Wyniki te sugerują, że co do zasady ludzie są otwarci na szczepienia, co można wykorzystać do zwiększenia zaufania do nowych generacji szczepień przeciw COVID-19 i dawek wzmacniających. Musimy opracować odpowiednio nacelowane przekazy przeznaczone dla zaufanych mediów. Pomoże to zwiększyć chęć przyjmowania szczepień – zaznaczył współautor, Ayman El-Mohandes z City University of New York.
Ufamy pracownikom służby zdrowia
Ankieta sprawdziła także poziom zaufania do różnych źródeł informacji w czasie pandemii. Największym byli obdarzeni pracownicy służby zdrowia, uzyskując 6,9 pkt na 10. WHO otrzymała 6,5 pkt na 10.
Dało się przy tym zauważyć różnice między krajami – np. w Szwecji liderzy religijni uzyskali 3,16 pkt, a w Indiach – 6,72 pkt.
Z zaufaniem do władz, naukowców i organizacji związanych z ochroną zdrowia, jeśli chodzi o zdolność zarządzania ewentualnymi pandemiami w przyszłości, bywało natomiast różnie.
– Znaczna zmienność poziomu zaufania zaobserwowana w różnych krajach jasno pokazuje, że zwiększenie globalnego poparcia dla szczepień będzie wymagało działań dopasowanych do poszczególnych kultur oraz lokalnych strategii komunikacyjnych. Istnieje paląca potrzeba nadrobienia rutynowej immunizacji i przygotowania się na zagrożenia pandemiczne. Musimy więc monitorować zaufanie do szczepień – podkreślił prof. Lazarus.
Przeczytaj także: „Bariery systemowe sabotują szczepienia”.