Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Zmiany w dokumentacji medycznej w POZ

Udostępnij:
Przepisy, które weszły w życie 2 sierpnia, precyzują, co ma być wpisywane do Indywidualnego Planu Opieki Medycznej (IPOM) dla chorych przewlekle, objętych opieką koordynowaną, oraz cedują obowiązek aktualizowania dokumentacji na lekarza i pielęgniarkę w POZ.
Zmiana wynika z wprowadzenia do przychodni opieki koordynowanej. Umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację rozszerzonego pakietu świadczeń do tej pory zawarło 1450 przychodni.

W Indywidualnym Planie Opieki Medycznej znajdą się informacje dotyczące stanu zdrowia oraz procesu diagnostyki, leczenia i opieki – w szczególności o rozpoznaniu choroby lub problemu zdrowotnego, o udzielonych lub planowanych świadczeniach zdrowotnych, w tym o kontrolnych badaniach diagnostycznych oraz o wizytach kontrolnych, ordynowanych lekach, środkach spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobach medycznych, m.in. o okresie ich stosowania i sposobie dawkowania, o poradach edukacyjnych lub konsultacjach dietetycznych, konsultacjach specjalistycznych, zaleceniach, będą także informacje dodatkowe istotne dla procesu diagnostyki, leczenia lub opieki nad pacjentem.

Ministerstwo Zdrowia podaje, że Indywidualny Plan Opieki Medycznej stanowić będzie elektroniczną dokumentację medyczną, w rozumieniu przepisów ustawy o SIOZ, przy czym do 31 grudnia 2023 r. możliwe będzie jego prowadzenie w postaci papierowej. Ważną zmianą jest też to, że obowiązek wpisów do IPOM będzie spoczywał na lekarzu lub pielęgniarce podstawowej opieki zdrowotnej.

Opracowanie: INK
 
Partner serwisu
123RF
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.