RPD apeluje o nadzór nad nielegalnymi treściami w internecie
Tagi: | Rzecznik Praw Dziecka, Monika Horna-Cieślak, RPD, Ministerstwo Cyfryzacji, AUC, ustawa ws. koordynatora ds. usług cyfrowych |
Brak organu, który chroniłby prawa dzieci w świetle AUC. Rzecznik Praw Dziecka wystąpił do Ministerstwa Cyfryzacji o przyspieszenie prac legislacyjnych w zakresie zasad wydawania nakazów przeciw nielegalnym treściom w internecie.
Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak informuje o wciąż napływających do Biura RPD sygnałach o trudnościach w zgłaszaniu nielegalnych treści w internecie. Dlatego w piśmie z 25 listopada do ministra cyfryzacji (MC) podkreśliła znaczenie prac nad zmianą ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz niektórych innych ustaw w celu stosowania w Polsce rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2022/2065 w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (AUC).
Dzieci są szczególnie narażone na zagrożenia w środowisku internetowym
– Wielu dostawców usług cyfrowych nie podejmuje odpowiednich działań w celu przeciwdziałania nielegalnym treściom w sieci, pozostawiając rodziców i dzieci praktycznie bezradnymi. Brak też organu, który chroniłby ich prawa w świetle AUC, a także nadzorowałby obowiązki dostawców wynikające z rozporządzenia – pisze do ministra cyfryzacji Monika Horna-Cieślak.
RPD zauważa, że dzieci są szczególnie narażone na zagrożenia w środowisku internetowym. Chodzi o dostęp do nielegalnych treści, cyberprzemoc, manipulacje czy nadużycia ze strony dostawców usług pośrednich. Zdaniem rzeczniczki istnieje pilna potrzeba uregulowania zasad wydawania nakazów przeciwko nielegalnym treściom oraz udzielania informacji na temat co najmniej jednego określonego odbiorcy usług.
RPD apeluje o przyspieszenie prac nad nowelizacją ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną
– Brak możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności dostawców, którzy nie stosują się do przepisów, to poważne naruszenie prawa dzieci do ochrony ich interesów i praw w środowisku cyfrowym – zauważa Monika Horna-Cieślak.
Rzeczniczka praw dziecka w celu przyspieszenia prac nad nowelizacją ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz niektórych innych ustaw zaproponowała podział na dwa odrębne projekty: tzw. ustawę ws. koordynatora ds. usług cyfrowych i tzw. ustawę dostosowującą.
Przeczytaj także: „RPD zachęca do rozmów o zdrowiu psychicznym”.