Specjalizacje, Kategorie, Działy

Alektynib skuteczny u wcześniej leczonych chorych na ALK+ NDRP

Udostępnij:
Jak wykazano w randomizowanym badaniu klinicznym, alektynib istotnie statystycznie poprawia wyniki leczenia w porównaniu ze standardową chemioterapią u chorych na ALK-dodatniego niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP), u których do progresji choroby doszło w trakcie leczenia kryzotynibem lub którzy nie tolerowali leczenia kryzotynibem. U chorych leczonych alektynibem wkazano również znacznie lepszą odpowiedź na leczenie w obrębie ośrodkowego układu nerwowego.
U większości ALK-pozytywnych chorych do progresji choroby dochodzi w trakcie 1 roku, najczęściej pod postacią przerzutów w obrębie OUN. W chwili obecnej dla tych chorych zarejestrowany jest inny drobnocząsteczkowy inhibitor ALK, cerytynib, natomiast jego stosowanie wiąże się z wieloma działaniami niepożądanymi.

Do badania klinicznego ALUR, którego wyniki opublikowano w Annals of Oncology włączono 107 chorych, których losowo przydzielono do ramienia otrzymującego alektynib (72 chorych) lub standardową chemioterapię (pemetreksed lub docetaksel; 35 chorych). Badanie prowadzono w 13 krajach w Europie i Azji.
Mediana czasu wolnego od progresji choroby (ang. progression free survival, PFS) wynosiła 9,6 miesiąca w ramieniu z alektynibem oraz 1,4 miesiąca w ramieniu z chemioterapią (HR 0,15; 95% CI 0,08-0,29; p <0,001). Analiza wieloczynnikowa po skorygowaniu o czynniki wyjściowe potwierdziła wyniki badania (HR 0,16; 95% CI 0,09-0,30; p <0,01). Korzyść w zakresie PFS potwierdzono we wszystkich grupach niezależnie od wieku, płci, obecności przerzutów w OUN czy stosowania radioterapii w przeszłości.

Od początku trwania badania przerzuty w OUN stwierdzono u 71% chorych (50 chorych otrzymywało alektynib, 26 chorych chemioterapię). Odsetki odpowiedzi w obrębie OUN były statystycznie istotnie wyższe w ramieniu otrzymującym alektynib (51,2% vs 0% w ramieniu z chemioterapią, p <0,001). Czas do wystąpienia progresji choroby w OUN był również istotnie dłuższy u chorych otrzymujących alektynib (95% CI 0,06-0,36).

W obu ramionach badania stwierdzono podobny odsetek działań niepożądanych. Do zdarzeń niepożądanych występujących częściej w ramieniu z alektynibem niż w ramieniu z chemioterapia należały zaparcia, duszność, zwiększone stężenie bilirubiny, natomiast zdarzenia niepożądane występujące częściej u chorych otrzymujących chemioterapię obejmowały zmęczenie, nudności, wyłysienie. Zdarzenia niepożądane w stopniu 3. lub 4. Występowały u 27,1% chorych w ramieniu z alektynibem i u 41,2% chorych leczonych chemioterapią.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.