Specjalizacje, Kategorie, Działy

Alergia: wyzwanie dla starszaka

Udostępnij:
Sezon na alergie rozpoczął się na dobre. Dokuczliwy katar, męczące zapalenie spojówek, trudności w oddychaniu potrafią uprzykrzyć życie dzieciom i dorosłym, ale szczególnie dotkliwe bywają dla kilkulatków. Jak pomóc zadbać o codzienną higienę nosa maluchowi, który chce być samodzielny i wszystko robić sam? Trzeba sięgnąć po rozwiązania dopasowane do wieku dziecka – radzi dr Łukasz Durajski, specjalista pediatra.
Poskromić potwora
Alergia to nieprawidłowa reakcja organizmu na niegroźny zazwyczaj czynnik, taki jak: pyłki roślin, sierść zwierząt, zarodniki grzybów pleśniowych, roztocza, wełna i pierze. Wiosną i latem najbardziej powszechne są reakcje alergiczne związane z pyleniem traw, ziół i drzew. Alergikom dokuczają między innymi pyłki: traw, brzozy, topoli, jesionu, szczawiu czy pokrzywy.

– W przebiegu reakcji alergicznej układ odpornościowy traktuje niegroźne, naturalne substancje jak zagrożenie – organizm broni się reakcjami, których celem jest unieszkodliwienie i wydalenie „szkodników”. Jedną z najczęstszych chorób alergicznych jest alergiczny nieżyt nosa, nazywany katarem alergicznym. Katar ma pomóc fizycznie usunąć z organizmu „nieprzyjaciół” – wyjaśnia dr Łuksza Durajski.

Skala występowania chorób alergicznych zwiększa się z każdym rokiem – podczas swojego życia niemal każdy człowiek przechodzi co najmniej jedną reakcję alergiczną, a co kilka lat następuje podwojenie liczby chorych. Obecnie na choroby alergiczne cierpi połowa Polaków.

Alergie najczęściej bezpośrednio nie zagrażają życiu, ale ich objawy bywają na tyle trudne i uciążliwe, że znacząco obniżają jego jakość – powodują złe samopoczucie ogólne, dolegliwości miejscowe (ból, swędzenie, opuchliznę), zmęczenie i rozdrażnienie. Objawy są dotkliwe dla każdego alergika, ale szczególnie – dla dzieci.

Alergia groźna dla starszaków
– Alergia dotyka dzieci w sposób szczególnie podstępny: osłabia bardziej niż dorosłych, utrudnia sen, zaburza smak, przez co dziecko niechętnie je. Niewyspane, osłabione ma trudności w koncentracji, trudniej się uczy, gorzej radzi sobie w sporcie i trudniej mu się bawić. O ile dorosły łatwiej poradzi sobie z objawami alergii, to u dziecka złe samopoczucie i objawy nie zawsze są wyraźnie artykułowane - maluch „grymasi” i „marudzi”, o co trudno go przecież winić – tłumaczy dr Łukasz Durajski. – Jak wspierać dzieci? Trzeba sięgać po rozwiązania dopasowane do wieku, ponieważ kilkulatek to pacjent, który często wszystko chce robić sam i wszystko wie lepiej niż mama, tata czy pan doktor – trzeba sprostać tym wymaganiom – dodaje dr Łukasz Durajski.

Tajna broń juniora
W walce z objawami alergicznego nieżytu nosa pomoże codzienna higiena i pielęgnacja narządu. – Nos pełni funkcję naturalnego filtra – zatkany i zanieczyszczony nie może prawidłowo spełniać swojej funkcji, dlatego tak ważne jest jego delikatne oczyszczanie i nawilżanie śluzówki nosowej – mówi dr Łukasz Durajski.

Rozwiązania w zakresie higieny i pielęgnacji nosa stosowane u niemowlaków nie sprawdzą się dobrze u starszych dzieci – pomoc rodziców w czyszczeniu nosa u starszaków, dzieci w wieku od 5 do 12 lat nie jest zwykle mile widziana. Dzieci chcą samodzielnie dbać o codzienną higienę i pielęgnację.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.