Specjalizacje, Kategorie, Działy

Aspergilloza

Udostępnij:
Zakażenie grzybem kropidlaka (Aspergillus) najczęściej dotyczy osób z obniżoną odpornością. Do zakażenia zazwyczaj dochodzi drogą wziewną poprzez zainhalowanie spor, obecnych w powietrzu zewnętrznym (resztki roślin) lub poprzez nawiewy. Zakażenie Aspergillus może przebiegać w zróżnicowany sposób – zarówno jako postać nieinwazyjna o lekkim przebiegu, ale też w postaci ciężkiej prowadząc do zgonu chorego.
Aktualna klasyfikacja obejmuje postacie (British Medical Journal 2015):
- inwazyjna aspergilloza (zatokowo-płucna postać, uogólniona, narządowa - dotycząca pojedynczego narządu)
- przewlekła martwicza aspergiloza
- grzybniak kropidlakowy
- alergiczna aspergiloza oskrzelowo-płucna.
W badaniach diagnostycznych stosuje się m.in. oznaczenie PCR w surowicy. Jak wskazują ostatnio publikowane dane czułość tego badania wynosi 66,7%, wysoką swoistość - 98,7%, a ujemny wynik ma wysokie znaczenie wykluczające (98.0%). Czułość oznaczenia galaktomannanu ocenia się na 78,4%, a swoistość 87,5%, przy podobnej wartości wykluczenia wyniku ujemnego ( 98.6%). Łączne zastosowanie tych badań zwiększa wykrywalność inwazyjnej aspergilozy do 88,2%. Oznaczanie PCR ma w trakcie leczenia ponadto ma znaczenie rokownicze (w tym dla oceny ryzyka zgonu) i może być stosowane dla oceny przebiegu leczenia ciężkiej aspergillozy.
W leczeniu stosuje się Amfoterycynę B, itrakonazol lub worikonazol. Ostatnio publikowane badania wskazują, że najwyższą skutecznością cechuje się worikonazol, jest dostępny w Polsce, posiada rejestrację dla chorych od 2 lat.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.