Specjalizacje, Kategorie, Działy

Astma u dzieci na terenach z niskim dochodem źle kontrolowana?

Udostępnij:
Tylko 60 procent dzieci z astmą w wieku przedszkolnym na terenach z niskim dochodem ma niezbędne leki w domu, wynika z nowego badania. 40 procent rodzin tym samym znajduje się w grupie ryzyka złych rezultatów medycznych.
Dzieci w wieku przedszkolnym mające astmę częściej są pacjentami oddziałów ratunkowych oraz są hospitalizowane w porównaniu ze starszymi dziećmi. Zdaniem ekspertów schematy leczenia bazujące na wytycznych stanowią kluczową strategię w celu kontroli objawów astmy zapobiegające hospitalizacjom u dzieci młodszych. Jednak, jak zauważają przestrzeganie zaleceń u dzieci jest niskie, co wiąże się z powikłaniami.

W celu analizy dostępności leków w domu, badacze skorzystali z danych 288 dzieci w wieku 2 do 6 lat. 61 procent z nich miało niekontrolowaną astmę.

96 procent opiekunów raportowało posiadanie jednego lub więcej leków, podczas gdy 56 procent wskazywało na jeden lek. Jednak terapie ratunkowe były gotowe do wykorzystania przez 60 procent czasu. Spośród leków kontrolnych najczęściej używany był flutikazon MDI, jednak jedna trzecia opiekunów raportowała pusty zbiorniczek, podczas gdy 71 procent dysponowało przekładką.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.