Specjalizacje, Kategorie, Działy

Badania: Jak rzucić palenie i nie przytyć?

Udostępnij:
E-papierosy pomagają kontrolować apetyt i ograniczyć przyrost masy ciała wśród osób, które chcą rzucić palenie.
Zespół naukowców z Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii w raporcie opublikowanym w Nicotine & Tobacco Research przekonuje, że nikotyna zawarta w e-papierosach może skutecznie powstrzymywać palaczy przed podjadaniem podczas zrywania z nałogiem.

Mimo że palenie tytoniu powoduje wiele poważnych chorób, ułatwia kontrolę apetytu. Jednym z powodów, dla których osoby uzależnione od tytoniu sięgają po papierosa, jest trzymanie swojej wagi w ryzach. Osoby, które rzuciły palenie często skarżą się na znaczny przyrost masy ciała, co niestety odstrasza palaczy, zwłaszcza kobiety, od podjęcia próby rzucenia palenia.

"Przyrost masy ciała uniemożliwia niektórym osobom zerwanie z nałogiem, dlatego należy zbadać alternatywne sposoby pomagające palaczom kontrolować swoją wagę jednocześnie usuwając zagrożenia wywoływane przez palenie tytoniu" - mówi Linda Bauld, profesor polityki zdrowotnej na Uniwersytecie w Stirling i wicedyrektor Centrum Badań nad Tytoniem i Alkoholem w Wielkiej Brytanii.

E-papierosy mogą pełnić znaczną rolę w rzucaniu palenia tytoniu i ograniczeniu liczby przekąsek, po które często automatycznie i bez zastanowienia sięgają osoby rozstające się z nałogiem. Według naukowców, niektóre z aromatów spożywczych zawartych w aerozolu z e-papierosa mogą zastępować palaczom wrażenia znane im z ulubionych potraw.

Wielu specjalistów z zakresu ochrony zdrowia publicznego uważa, że papierosy elektroniczne są mniej szkodliwe od papierosów konwencjonalnych, jednak kwestie długoterminowego wpływu papierosów elektronicznych na zdrowie są wciąż otwarte.

Jak dodaje profesor Linda Bauld, korzyści płynące ze zmiany papierosów tradycyjnych na e-papierosy są jednoznaczne i przewyższają potencjalne szkody: szacuje się, że papierosy elektroniczne są około 95% mniej szkodliwe. Nie ma jednak podstaw, żeby promować e-papierosy wśród osób niepalących, które chcą zachować szczupłą sylwetkę.

Specjaliści zdrowia bezpośrednio nie zaangażowani w prowadzone badania przyznają, że wyniki są ciekawe, ale powinny być traktowane z dużą ostrożnością, szczególnie w odniesieniu do osób niepalących.

Według Susan Jebb, profesor Żywienia na Uniwersytecie Oksfordzkim, e-papierosy skutecznie pomagają osobom uzależnionym zerwać z nałogiem tytoniowym i tym samym poprawić im swoje zdrowie. Jeśli pomogłyby również palaczom, którzy rzucili palenie ograniczyć przyrost masy ciała, byłby to kolejny bonus, jednak tego jeszcze nie udowodniono.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.