Specjalizacje, Kategorie, Działy

Białko RAGE rozwiąże zagadkę bliznowacenia płuc we włóknieniu?

Udostępnij:
Zespół niemieckich badaczy odkrył, że białko zwane RAGE może naprawić uszkodzenia molekuł DNA oraz problem bliznowacenia płuc u myszy. Wyniki badania zostały opublikowane w Nucleic Acids Research.
Białko RAGE jest znajdowane głównie na powierzchni komórek, gdzie działa jako receptor zdolny do wiązania różnych molekuł (ligandów). Rozregulowanie RAGE oraz jego ligand zostało już poznane jako mogące prowadzić do rozwoju kilku schorzeń, w tym cukrzycy, Alzheimera oraz raka.

Obecnie badacze odkryli, ze białko również może zostać znalezione wewnątrz komórek, w jądrze, gdzie magazynowane jest DNA. Tutaj białko okazuje się odpowiedzialne za naprawę poważnych uszkodzeń w DNA, nazywanych przerwami w podwójnej nici. Ten rodzaj uszkodzenia prowadzi do zupełnego przerwania obu nici DNA i pozostawione nienaprawione skutkuje śmiercią komórki. Uszkodzenie DNA jest relatywnie częste. Jednak komórki dysponują kluczem do jego naprawy, jednak na tych uszkodzeniach opierają się choroby na przykład degeneracyjne, bliznowacenie lub też sam proces starzenia się.

Badacze odkryli, że myszy, u których brakowało białka RAGE z powodów genetycznych defektów rozwinęły włóknienie płuc. Płuca pozostają w stałym kontakcie ze światem zewnętrznym i dlatego są w szczególności narażone na uszkodzenia. W konsekwencji potrzebują aktywnego mechanizmu naprawy DNA. Kiedy więc zespół wprowadził RAGE do płuc myszy, nie tylko to uratowało mechanizmy naprawy DNA płuc, ale również rozwiązało kwestię bliznowacenia – tkanka bliznowata płuc regenerowała się i odzyskiwała częściowo swoje funkcje.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.