Specjalizacje, Kategorie, Działy

Burza może zaostrzać astmę i problemy oddechowe

Udostępnij:
Jesienią 2016 roku, kiedy silne burze nawiedziły południowo-wschodnią Australię, najwięcej przypadków epidemii astmy dotknęło Melbourne. Wysokie koncentracje pyłków rozprzestrzenianych przez wiatry spowodowały wiele zgonów oraz zalew szpitali przez osoby z problemami oddechowymi. Obecnie wpływ burzy na astmę badał University of Georgia.
Jak wynika z badania, kombinacja opadów deszczu, wiatru oraz błyskawic burzowych w zestawieniu z pyłkami kwiatów oraz zarodkami grzybni pogarszają objawy astmy. Deszcz oraz wysoka wilgotność wpływają na wysyp pyłków zbóż. Wyładowania elektryczne powodują dalszą fragmentaryzację pyłków, które z kolei są rozprzestrzeniane przez wiatr na znaczne odległości.

Badacze stwierdzają, że burzowa astma stanowi kompleksowy fenomen i obejmuje reakcję alergenów jak pyłki traw, burz oraz wybranych grup ludzi. Ich zdaniem lepsze przewidywanie burz może przyczynić się do lepszego przygotowania na incydenty związane z astmą.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.