Specjalizacje, Kategorie, Działy

Co nowego w programach lekowych?

Udostępnij:
Pod koniec września do konsultacji trafił projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia. W projekcie tym zaplanowano trzy zmiany ważne z punktu widzenia programów lekowych.
Leczenie w ramach programów lekowych prowadzone jest z zastosowaniem innowacyjnych i kosztownych substancji czynnych leków, u chorych, u których standardowo stosowane leczenie nie przyniosło spodziewanych efektów terapeutycznych. Dedykowane jest ono również osobom cierpiącym na rzadkie schorzenia.

Po wejściu w życie nowelizacji ustawy refundacyjnej, nie tylko producenci leków, których leki znajdują się w danym programie lekowym będą mogli do niego dołączyć nowy produkt leczniczy. Będzie mógł to zrobić również minister zdrowia.

Resort zdrowia planuje również zwiększyć dostęp do terapii chorób ultrarzadkich. A więc takich schorzeń, które dotyczą nie większej ilości osób niż jednej na 50 tysięcy mieszkańców.

Ważną zmianą ma być również wprowadzenie tzw. zasady compassionate use. Ma ona polegać na udostępnieniu pacjentowi leku ratującego życie wówczas, gdy jest on jeszcze w fazie testów klinicznych lub jest dopiero poddawany ocenie urzędów regulacyjnych w procesie o dopuszczenie do obrotu. Ta ostatnia zmiana w nowej ustawie refundacyjnej ma być szansą dla chorego na zastosowanie u niego najnowszych, najbardziej skutecznych leków, które jeszcze nie zostały zarejestrowane na terenie kraju.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.