Specjalizacje, Kategorie, Działy

Co wpływa na zmiany w funkcji płuc?

Udostępnij:
Naukowcy amerykańscy opracowali nowy, wirtualny model funkcji płuc u myszy, który rzuca światło na wagę różnych czynników przyczyniających się do zmian w płucach towarzyszących przewlekłemu zapaleniu.
Przewlekłe zapalenie, które jest często stwierdzane u osób z przewlekłą obturacyjną choroba płuc POCHP oraz wraz z wiekiem dotyka zarówno struktury płuc jak i ich funkcji. Impedancja oddechowa – miara powietrza i ciśnienia może być stosowana w celu modelowania i oceny ogólnej funkcji płuc. Jednakże to podejście nie rozróżnia relatywnego wpływu zmian specyficznych takich jak uszkodzenia pęcherzyków płucnych oraz zmiany ich rozmiaru.

W celu uszczegółowienia podejścia, naukowcy zbadali tkankę płuc i funkcję narządów u zdrowych myszy jak również u tych, które zostały przez inżynierie genetyczną wyhodowane tak, aby imitować osoby z rozedmą, typem POCHP. Potem badacze wykorzystali te eksperymentalne dane w celu zbudowania nowego modelu symulującego zmiany w funkcji płuc myszy wskazane przez impedancję oddechową.

Naukowcy uwzględnili uszkodzenia tkanki płucnej, zmiany w gęstości włókien oraz zmiany w upowietrznieniu płuc. Wyniki sugerują, że zmiany w upowietrznieniu płuc oraz gęstości elastycznych włókien były głównie odpowiedzialne za obserwowane umniejszenie funkcji płuc związane z przewlekłym zapalaniem. To stoi w sprzeczności z przeszłymi propozycjami, że uszkodzenia tkanki oraz ubytek struktur wpływa w sposób najbardziej znaczący.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.