Specjalizacje, Kategorie, Działy

Czy krztusiec zwiększa ryzyko rozwoju epilepsji?

Udostępnij:
Dotychczasowe badania dostarczały dowodów, iż zachorowanie na krztusiec wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju encefalopatii oraz drgawek u niemowląt. Nie przeprowadzono natomiast badań oceniających istnienie korelacji pomiędzy zachorowaniem na krztusiec a ryzykiem rozwoju epilepsji wśród dzieci. Morten Olsen i wsp. zaprojektowali badanie mające poszerzyć wiedzę na ten temat, a jego wyniki opublikowano na łamach czasopisma The Journal of the American Medical Association.
Ogółem do badania włączono 4700 dzieci (48% stanowili chłopcy) hospitalizowanych z powodu krztuśca, które urodziły się pomiędzy 1978 a 2011 r. W analizie statystycznej uwzględniono między innymi takie zmienne jak płeć, wiek, wywiad rodzinny obciążony w kierunku epilepsji, obecność wad wrodzonych oraz wiek ciążowy w chwili porodu. Grupę kontrolną stanowiły dzieci, które nie chorowały na krztusiec.

W czasie obserwacji padaczka wystąpiła u 90 dzieci z grupy badanej. Skumulowana zachorowalność na padaczkę w wieku 10 lat wyniosła 1.7% (95% CI, 1.4%-2.1%) dla pacjentów, którzy chorowali na krztusiec oraz 0.9% (95% CI, 0.8%-1.0%) wśród dzieci tworzących grupę kontrolną.

Przeprowadzona analiza statystyczna wykazała, iż w porównaniu z populacją ogólną, dzieci które chorowały na krztusiec mają nieznacznie podwyższone ryzyko rozwoju w przyszłości padaczki (HR 1.7; 95% CI, 1.3-2.1).

Reasumując, autorzy duńskiego badania wykazali, iż w porównaniu z populacją ogólną, dzieci które chorowały na krztusiec mają nieznacznie podwyższone ryzyko rozwoju epilepsji.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.