Specjalizacje, Kategorie, Działy

Dziecięca astma związana z zanieczyszczeniami komunikacyjnymi

Udostępnij:
Nowe badanie rzuca światło na wpływ zanieczyszczeń komunikacyjnych na dziecięca astmę. Wykazuje, że zanieczyszczenia związane z ruchem drogowym mogą być w szczególny sposób odpowiedzialne za 24 procent przypadków astmy.
Badacze opracowali specjalny model w celu oceny narażenia na tlenki azotu, gazy tworzące zanieczyszczenia powietrza i ich wpływ na wystąpienie dziecięcej astmy. Wyniki wskazują, że 38 procent przypadków dziecięcej astmy w Bradford może być związana z zanieczyszczeniami powietrza. Bardziej szczegółowo, model wykazał, że 21 procent rocznych przypadków astmy powodowanych jest przez związane z komunikacją zanieczyszczenie powietrza.

Badacze podkreślają, że w ich modelu niedoszacowany został udział zanieczyszczeń komunikacyjnych w zanieczyszczeniach powietrza. Po dostosowaniu rezultatów okazało się, że 24 procent rocznych przypadków astmy było związanych z zanieczyszczeniami powietrza pochodnymi zanieczyszczeń komunikacyjnych. Badacze wskazują, ze w poprzednich badaniach wykazano zwiększone ryzyko wystąpienia astmy przy narażeniu na wysokie poziomy zanieczyszczeń powietrza pochodzących z ruchu drogowego.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.