Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Ensifentrine przynosi ulgę pacjentom z POChP

Udostępnij:

Niedawne zatwierdzenie ensifentrine przez Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) oznacza pierwszą nową terapię dla pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) od ponad dekady.

Ensifentrine jest pierwszym w swojej klasie selektywnym podwójnym inhibitorem fosfodiesterazy 3 (PDE 3) i PDE 4, łączącym w jednej cząsteczce zarówno działanie rozszerzające oskrzela, jak i niesteroidowe działanie przeciwzapalne. Lek jest dostarczany przez standardowy nebulizator strumieniowy.

Ensifentrine to nowa klasa leków

- Chociaż obecnie zatwierdzone terapie POChP, takie jak leki rozszerzające oskrzela i wziewne kortykosteroidy (ICS), przyniosły korzyści wielu pacjentom, nadal potrzebne są dodatkowe opcje leczenia, aby pomóc tym, którzy utrzymują objawy i cierpią z powodu częstych zaostrzeń. Ensifentrine to nowa klasa leków, która hamuje zarówno PDE 3, jak i PDE 4; powoduje to zarówno rozszerzenie oskrzeli, jak i zahamowanie odpowiedzi zapalnej w POChP - powiedział dr Diego J. Maselli z University of Texas Health Science Center w San Antonio w Teksasie.

Duże badania III fazy, podwójnie ślepej, randomizowane, kontrolowane placebo wykazały, że ensifentrine poprawia czynność płuc i zmniejsza ryzyko zaostrzeń u pacjentów z objawową umiarkowaną do ciężkiej POChP. Uczestnicy badania nie otrzymywali długo działającej terapii podtrzymującej lub otrzymywali długo działającego beta-agonistę (LABA) lub długo działającego antagonistę muskarynowego (LAMA) z wziewnymi kortykosteroidami lub bez nich.

Zatwierdzenie przez FDA zostało poparte danymi z badań fazy 3 ENHANCE 1 i 2, które obejmowały odpowiednio 760 i 789 dorosłych w wieku 40-80 lat z umiarkowaną lub ciężką objawową POChP.

Uczestnicy zostali losowo przydzieleni do grupy otrzymującej 3 mg ensifentrine podawanej za pomocą nebulizatora lub placebo dwa razy na dobę. W obu badaniach istotnie poprawiała czynność płuc w oparciu o pierwszorzędowy wynik w postaci średniej natężonej objętości wydechowej na sekundę w ciągu 0-12 godzin po podaniu w porównaniu z placebo.

Ensifentrine istotnie poprawia objawy i jakość życia

W badaniu ENHANCE 1 ensifentrine istotnie poprawiała objawy i jakość życia w porównaniu z placebo po 24 tygodniach. Wyniki badania ENHANCE 2 wykazały podobne tendencje na jej korzyść, chociaż różnice nie były istotne po 24 tygodniach. Jednak efekty ensifentrine w porównaniu z placebo były ogólnie spójne we wszystkich punktach końcowych dotyczących objawów i jakości życia we wszystkich ocenach w okresie badania, napisali naukowcy.

Ponadto lek wziewny był dobrze tolerowany, a podobny odsetek pacjentów otrzymujących ensifentrine i placebo zgłaszał zdarzenia niepożądane związane z leczeniem (odpowiednio 38,4% i 36,4% w badaniu ENHANCE 1 oraz odpowiednio 35,3% i 35,4% w badaniu ENHANCE 2).

Najczęstszymi zdarzeniami niepożądanymi związanymi z leczeniem były zapalenie nosogardzieli, nadciśnienie tętnicze i ból pleców, zgłaszane u < 3% pacjentów. - Profil bezpieczeństwa ensifentrine jest plusem dla pacjentów. Była ona dobrze tolerowana w tych badaniach, a profil działań niepożądanych był podobny do placebo" – podkreślił Maselli.

Terapia uzupełniająca przy astmie i mukowiscydozie?

Ensifentrine jest dostarczana za pomocą nebulizatora i dozowana co 12 godzin. Niektórzy pacjenci mogą nadal preferować stosowanie inhalatorów, podczas gdy inni mogą czuć się bardziej komfortowo z tym sposobem podawania. W praktyce klinicznej "ensifentrine jest mile widzianym dodatkiem do obecnego arsenału terapii POChP jako opcja dla pacjentów, którzy mają objawy lub częste zaostrzenia" – podkreślił Maselli.

Prawdopodobie ensifentine może być stosowana jako terapia uzupełniająca u pacjentów otrzymujących potrójną terapię (ICS/LABA/LAMA) oraz u pacjentów z innymi obturacyjnymi chorobami zapalnymi, takimi jak astma, rozstrzenie oskrzeli i mukowiscydoza.

Pulmonologia subskrybuj newsletter

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.