Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Fenylotiokarbamid i denatonium mogą zmniejszać obrzęk płuc

Udostępnij:
Związki takie jak fenylotiokarbamid i denatonium – najbardziej gorzka znana substancja – działają na receptory gorzkiego smaku T2R38 i T2R10, włączają mechanizm ochronny ścian naczyń krwionośnych, zapobiegając przenikaniu przez nie płynu – informuje pismo „Frontiers in Physiology”.
Ponad 10 proc. pacjentów na oddziałach intensywnej terapii na całym świecie cierpi na zespół ostrej niewydolności oddechowej (ARDS), w przypadku którego śmiertelność bliska jest 40 proc. ARDS wymaga podłączenia do respiratora, a do jego najczęstszych przyczyn należą zapalenie płuc, poważny zabieg chirurgiczny, uraz, sepsa, a ostatnio COVID-19.

W ARDS nadmiernie wzrasta przepuszczalność naczyń płucnych, co umożliwia przedostawanie się białek i płynów do płuc. W rezultacie rozwija się obrzęk płuc.

Naukowcy z Anglia Ruskin University (ARU) w Cambridge wraz z kolegami z Brown University i Providence Veterans Affairs Medical Center w Rhode Island (USA) odkryli, że receptory gorzkiego smaku powszechnie występujące w języku, zwane T2R, są również obecne w ścianach naczyń krwionośnych w płucach.

Nowe badanie, prowadzone przez dr Zsuzsannę Kertesz i dr Havovi Chichger z ARU wykazało, że gdy te receptory gorzkiego smaku w płucach są stymulowane, pomagają w ochronie wyściółki naczyń krwionośnych, zwanej śródbłonkiem.

Jak wykazały eksperymenty, związki takie jak fenylotiokarbamid i denatonium – najbardziej gorzka znana substancja – działają odpowiednio na receptory gorzkiego smaku T2R38 i T2R10. Po pobudzeniu receptory gorzkiego smaku włączają mechanizm ochronny ścian naczyń krwionośnych, zapobiegając przenikaniu przez nie płynu.

Zdaniem autorów badań dzięki odkryciu można będzie opracować nowe leki zapobiegające niewydolności oddechowej.

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.