Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

GKS z formoterolem zamiast SABA w leczeniu astmy – nowe zalecenia ERS

Udostępnij:
Leczenie astmy w większości przypadków opiera się na stosowaniu wziewnych glikokortykosteroidów w połączeniu z długo działającymi lekami rozszerzającymi oskrzela, a doraźnie krótko działające. Nowe zalecenia dotyczące schematu inhalacji wydało ERS na łamach czasopisma „European Respiratory Journal”.
Jak napisano w najnowszym wydaniu niniejszego czasopisma, European Respiratory Society powołało grupę zadaniową w celu przedstawienia opartych na dowodach zaleceń dotyczących stosowania doraźnego połączenia glikokortykosteroidu z formoterolem w inhalacji w łagodnych postaciach astmy; najlepsze dostępne dane wykorzystano do opracowania zaleceń dotyczących codziennej praktyki klinicznej.

Eksperci zalecają, aby dorośli z łagodną postacią choroby stosowali wziewny GKS z formoterolem zamiast regularnego leczenia podtrzymującego opartego na samym GKS plus w razie potrzeby krótko działającego beta-2-antagonistę. Z kolei u młodzieży zaleca się możliwość korzystania z obu schematów w sposób równoważny (zalecenie warunkowe; niska pewność dowodów). Zalecenia dla dorosłych wynikają ze stosunkowo większej wagi ograniczenia ogólnoustrojowego stosowania kortykosteroidów i skutków związanych z zaostrzeniami. Stosunkowo mniejszą wagę przywiązuje się niewielkim różnicom w kontroli astmy, a u nastolatków sugeruje się obie opcje leczenia, ponieważ równowaga jest bardzo zbliżona, a dane bardziej ograniczone.

Kolejne, ważne zalecenie ekspertów ERS głosi, że dorośli i młodzież z łagodną postacią astmy powinni stosować w razie potrzeby GKS z formoterolem zamiast SABA (silne zalecenie; niska pewność dowodów). Zalecenie to opiera się na korzyściach doraźnego stosowania połączenia tych leków w łagodnej astmie w odniesieniu do kilku efektów klinicznych oraz na ryzyku związanym ze stosowaniem SABA w razie potrzeby w przypadku braku leczenia przeciwzapalnego.

W tych cennych klinicznie doniesieniach jest jednak łyżka dziegciu – jak podają autorzy, wdrażanie powyższych rekomendacji jest utrudnione w krajach Unii Europejskiej, w których stosowane w razie potrzeby GKS z formoterolem nie są zatwierdzone do leczenia łagodnej postaci astmy.

Wytyczne ERS w całości dostępne pod linkiem: „European Respiratory Society Short Guidelines for the use of as-needed ICS/formoterol in mild Asthma”.

Opracowanie: lek. Damian Matusiak

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.