Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Gemcytabina po pierwszorzędowej chemioterapii w międzybłoniaku opłucnej

Udostępnij:
Międzybłoniak opłucnej to nowotwór oporny na większość terapii i praktycznie nie ma możliwości dokonania całkowitej resekcji guza. Leczenie podtrzymujące gemcytabiną po pierwszorzutowej chemioterapii pozwala wydłużyć czas wolny od progresji - wynika z badań opublikowanych w „The Lancet".
W holenderskim badaniu klinicznym o akronimie NVALT19 oceniono zastosowanie gemcytabiny jako leczenia podtrzymującego u pacjentów po chemioterapii pierwszorzutowej międzybłoniaka opłucnej.

Do badania zakwalifikowano pacjentów bez progresji choroby po co najmniej czterech cyklach chemioterapii opartej na związkach platyny. Uczestnicy byli randomizowani do gemcytabiny oraz do postępowania paliatywnego lub do samego leczenia paliatywnego. Pierwszorzędowym punktem końcowym był czas przeżycia wolny od progresji.

Do postępowania interwencyjnego zrandomizowano 65 pacjentów, a kolejne 65 osób do postępowania kontrolnego. Mediana czasu przeżycia wolnego od progresji w grupie leczonej gencytabiną wyniosła 6,2 miesięcy, a w grupie kontrolnej 3,2 miesiąca (HR=0,48; 95% CI: 0,33-0,71). Leczenie gemcytabiną częściej wiązało się z występowaniem działań niepożądanych i w grupie interwencyjnej odnotowano jedną śmierć w wyniku z infekcji związanej z zastosowanym leczeniem.

W badaniu NVALT19 wykazano, że leczenie podtrzymujące gemcytabiną po pierwszorzutowej chemioterapii na międzybłoniaka opłucnej pozwalało wydłużyć czas wolny od progresji. Dobrą wiadomością jest przy tym uzyskanie tak korzystnego wyniku przy zastosowaniu chemioterapeutyku, który do tej pory jest z powodzeniem stosowany w leczeniu innych nowotworów.

CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), HR – Hazard Ratio (pl. hazard względny)

https://doi.org/10.1016/S2213-2600(20)30362-3

Opracował: lek. med. Mikołaj Kamiński

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.