Specjalizacje, Kategorie, Działy

Interferon beta-1a w nebulizacji w leczeniu COVID-19

Udostępnij:
Na łamach Lancet Respiratory Medicine ukazały się wyniki randomizowanego badania klinicznego II fazy dotyczącego zastosowania interferonu beta-1a w nebulizacji u pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19.
Pacjenci byli randomizowani do interferonu lub placebo stosowanego raz dziennie w nebulizacji przez 14 dni. Pierwszorzędowym punktem końcowym był odsetek pacjentów, którzy uzyskali poprawę kliniczną ocenianą w skali WHO Ordinal Scale for Clinical Improvement (OSCI to 9-punktowa skala w której 0 oznacza brak infekcji, a 8 oznacza śmierć).

Interferon otrzymało 48 pacjentów, a placebo 50. Pacjenci otrzymujący interferon mieli większą szansę poprawy klinicznej po dwóch tygodniach (OR=2,32; 95% CI: 1,07-5,04). W grupie interwencyjnej częściej odnotowywano ból głowy (15% vs. 10%). W sumie w grupie placebo odnotowano trzy przypadki śmierci, ale żadnego przypadku w grupie leczonej interferonem.

Pacjenci, którzy otrzymali Interferon beta-1a w nebulizacji mieli większą szansę na poprawę stanu klinicznego w porównaniu z tymi, którzy otrzymali placebo. Wyniki są zachęcające, ale wymagają weryfikacji w większym badaniu klinicznym.

CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), OR – Odds Ratio (pl. iloraz szans)
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.