Specjalizacje, Kategorie, Działy

Jak zredukować ryzyko astmy i chorób atopowych u dzieci?

Udostępnij:
Niedostateczne spożywanie owoców i warzyw, brak aktywności fizycznej, nadmierna masa ciała i sięganie po używki stanowią główne wspólne czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i nowotworowych. Jak ważne jest ich unikanie tym razem pokazali naukowcy z Biomedical Research Institute of Murcia, którzy wykazali, jaki mają one wpływ na zachorowanie na astmę.
Niehigieniczny tryb życia jest zjawiskiem powszechnym w naszych czasach, często akceptowalnym i niedostatecznie zwalczanym. Niezdrowe (a bardziej obrazowo - "prochorobowe") nawyki u osób dorosłych są niejednokrotnie przejmowane przez potomstwo, co powoduje, że młodzi ludzie wchodzą w dorosłość z ciężkim bagażem licznych czynników ryzyka wielu chorób. Niedostateczne spożywanie owoców i warzyw, brak aktywności fizycznej, nadmierna masa ciała i sięganie po używki stanowią główne wspólne czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i nowotworowych. Jak ważne jest ich unikanie tym razem pokazali naukowcy z Biomedical Research Institute of Murcia, którzy wykazali, jaki mają one wpływ na zachorowanie na astmę.

Badanie ISAAC (The International Study of Asthma and Allergies in Childhood) jest ogólnoświatowym programem badań epidemiologicznych ustanowionym w 1991 r.; ma na celu zbadanie występowania astmy, alergicznego nieżytu nosa i atopowego zapalenia skóry u dzieci oraz opracowanie środków ochrony środowiska i monitorowania chorób w celu stworzenia podstawy dla przyszłych interwencji mających na celu zapobieganie chorobom alergicznym. Obejmuje ponad 100 krajów i prawie 2 miliony dzieci. Korzystając z jego zasobów naukowcy z Hiszpanii, Nowej Zelandii oraz Wielkiej Brytanii przeprowadzili badanie, w którym ocenili wpływ zdrowego trybu życia (HLI, Healthy Lifestyle Index) na ryzyko wystąpienia wymienionych chorób. Jako cechy zdrowego stylu życia określono brak palenia u rodziców, dieta śródziemnomorska u dziecka, wskaźnik masy ciała dziecka w normie, wysoką aktywność fizyczną i unikanie siedzącego trybu życia.

Dokonano analizy danych aż 70 795 dzieci w wieku 6-7 lat z 19 krajów; okazało się, że przestrzeganie każdego dodatkowego elementu zdrowego stylu życia było związane ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia astmy (OR 0,89), zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek (OR 0,95) i atopowego zapalenia skóry (OR 0,92), a także świszczącego oddechu (OR 0,87). Wykazano także, że połączenie czterech lub pięciu elementów zdrowego stylu życia może spowodować redukcję przypadków astmy nawet do 16%.

Szukając leków na poszczególne choroby, a niekiedy swojego rodzaju "panaceum" mającego zastosowanie w leczeniu wielu chorób warto pamiętać, że większość chorób, które obserwujemy, występowałaby znacznie rzadziej, gdyby społeczeństwa przestrzegały zasad zdrowego stylu życia. I nie jest to bynajmniej pogląd, lecz fakt - jeden z nich przedstawiono powyżej. Zachęcajmy dzieci, a także ich rodziców, do zamiany batona na jabłko oraz komputera na rower - nawyki nabyte za młodu zaprocentują w przyszłości.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.