Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Koktajle przeciwciał monoklonalnych blokują wszystkie warianty SARS-CoV-2

Udostępnij:
Międzynarodowy zespół naukowców na łamach „Nature Medicine” opisał odkrycie dające nadzieję na skuteczną walkę z COVID-19. W badaniach na komórkach określono połączenie przeciwciał monoklonalnych, które hamują wszystkie mutacje koronawirusa. Zdaniem badaczy może to być ważnym narzędziem kontroli pandemii.
W badaniach, kierowanych przez specjalistów z Washington University School of Medicine w St. Louis, naukowcy sprawdzili zdolność przeciwciał monoklonalnych (otrzymywane w laboratorium, jednakowe przeciwciała pochodzące jednego limfocytu) oraz przeciwciał izolowanych z osocza zakażonych wcześniej osób do neutralizowania SARS-CoV-2, w tym wysoce zakaźnych wariantów pochodzących m.in. z Wielkiej Brytanii, Południowej Afryki czy Brazylii.

Jak dotąd większość przeciwciał monoklonalnych opracowanych do walki z COVID-19 wykazywała ograniczoną skuteczność, szczególnie jeśli chodzi szczepy noszące specyficzną mutację (E484K) na tzw. białku spike wirusa.

Autorzy nowej publikacji odkryli jednak, że niektóre mieszanki przeciwciał, w tym opracowana przez zespół z Vanderbilt University Medical Center (VUMC), zachowują pełną lub minimalnie zmniejszoną skuteczność w zwalczaniu różnych szczepów. Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że łączą się one z białkiem spike w innym miejscu niż mniej skuteczne przeciwciała. Nowe badanie pokazało jednocześnie wyraźnie ograniczone zwalczanie szczepów z mutacją E484K przez przeciwciała obecne w osoczu osób zakażonych wcześniej wirusem oraz osób szczepionych.

– Ten wynik podkreśla znaczenie prac nad terapią niszczącą różne warianty koronawirusa. Wskazuje także na wagę racjonalnie opracowanych koktajli przeciwciał. Wybraliśmy dwa przeciwciała, aby stworzyć miksturę, która zapobiegnie ucieczce SARS-CoV-2. Na szczęście praca ta, a także kilka innych opublikowanych ostatnio badań wskazuje, że ochrona wywoływana odkrytymi przez nas przeciwciałami - testowanymi obecnie w 6 różnych badaniach klinicznych 3. fazy - powinna obejmować wszystkie obecnie grożące nam warianty wirusa – mówi prof. James Crowe, dyrektor Vanderbilt Vaccine Center.

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.