Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Leczenie PZP zgodnie z wytycznymi to długofalowe korzyści

Udostępnij:
Rozpoznawanie i leczenie pozaszpitalnego zapalenia płuc zgodnie z wytycznymi przynosi pacjentom korzyści nie tylko tu i teraz. Ważne doniesienie opublikowano na łamach prestiżowego „The Chest”.
Pozaszpitalne zapalenie płuc jest trzecią najczęstszą przyczyną hospitalizacji. Stanowi ósmą najpowszechniejszą przyczynę zgonu i pierwszą wśród przyczyn zakaźnych. Śmiertelność sięga nawet 23 proc. wśród pacjentów przyjmowanych na oddział intensywnej terapii. Odpowiedni, zgodny z wytycznymi (jak np. zalecenia American Thoracic Society i Infectious Diseases Society of America) wybór empirycznej antybiotykoterapii wiąże się z poprawą kliniczną i szansą na wyleczenie; jest to pozytywny, jednak krótkoterminowy efekt, a wyniki długoterminowe dotychczas pozostawały nieznane.

Kanadyjscy badacze dokonali analizy danych 1909 osób powyżej 65. roku życia, które zgłosiły się do szpitala z powodu pozaszpitalnego zapalenia płuc w latach 2004–2015. Łącząc informacje pacjentów ze szpitalnymi i regionalnymi zbiorami danych, w badaniu tym przeanalizowano, czy wybór początkowej antybiotykoterapii PZP był zgodny z aktualnymi wytycznymi oraz czy zgodność z wytycznymi była związana z roczną śmiertelnością ogólną i sercowo-naczyniową. Dokonano korekt uwzględniających inne istotne czynniki ryzyka zgonu, takie jak wcześniejsze zapalenia płuc, zawał mięśnia sercowego, niewydolność serca lub choroby neurologiczne.

Okazało się, że antybiotykoterapia zgodna z rekomendacjami wiązała się z niższym ryzykiem zgonu z jakiejkolwiek przyczyny w ciągu roku od zachorowania. Ponadto takie postępowanie w istotny statystycznie oraz znaczny sposób redukuje ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych – efekt sięga aż 50 proc.

Wyniki uświadamiają, jak ważne jest leczenie zgodne z EBM, oraz pokazuje, że rekomendacje towarzystw naukowych to warunek sine qua non skutecznej terapii; uświadamiają też, jak ważne jest zapobieganie zachorowaniom wśród osób najbardziej narażonych na ciężki przebieg i powikłania. Warto o tym pamiętać zwłaszcza przed kolejnym sezonem infekcyjnym.

Opracowanie: lek. Damian Matusiak

Przeczytaj także: „Pierwsze wytyczne dotyczące ciężkiej postaci pozaszpitalnego zapalenia płuc”.

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.