Specjalizacje, Kategorie, Działy

Metformina zmniejsza częstość zaostrzeń astmy u osób z cukrzycą typu 2

Udostępnij:

Odpowiednie leczenie cukrzycy typu 2, zwłaszcza metforminą i analogami GLP-1, zmniejsza ryzyko zaostrzeń u chorych ze współistniejącą astmą, co pokazuje najnowsza publikacja z „The JAMA Internal Medicine”.

Jak wynika z danych literaturowych, podwyższony wskaźnik masy ciała i cukrzyca typu 2 często towarzyszą astmie i wiążą się ze zwiększonym ryzykiem jej zaostrzeń. W badaniach eksperymentalnych leki przeciwcukrzycowe takie jak metformina i agoniści receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1) łagodziły stan zapalny, nadreaktywność i przebudowę dróg oddechowych. Dowody epidemiologiczne pozostawały dotychczas ograniczone, a to właśnie tego typu doniesienia przyniosłyby najbardziej wiarygodną odpowiedź na pytanie o faktyczny efekt tego sposobu leczenia.

Zespół brytyjskich naukowców, wykorzystując dane ponad 2 milionów osób z lat 2004 - 2020 pochodzące z brytyjskiej bazy Clinical Practice Research Datalink Aurum, oszacował ryzyko przyjęcia do szpitala i zgonu u osób z cukrzycą typu 2 i współistniejącą astmą. Głównym ocenianym punktem było pierwsze zaostrzenie astmy (krótki cykl doustnych kortykosteroidów, nieplanowana wizyta w szpitalu z powodu astmy lub zgon) w czasie 12-miesięcznej obserwacji historii choroby.

Stwierdzono, że leczenie metforminą wiąże się z istotnie, o 32 proc. zmniejszoną liczbą zaostrzeń astmy o podobnym nasileniu. Warto dodać, że wyjściowe stężenie hemoglobiny glikowanej, wskaźnik masy ciała, liczba eozynofili we krwi i ciężkość astmy nie miały wpływu na powyższą korzyść z leczenia. Dodatkowym czynnikiem potencjalizującym korzystny efekt leczenia metforminą okazało się dodanie analogu GLP-1. W tym przypadku liczba zaostrzeń astmy spadała o 40 proc. i tu podobnie nie zaobserwowano zależności od BMI, ciężkości obu chorób i liczby eozynofili.

Wyniki tego jakże dużego populacyjnie badania sugerują, że metformina zmniejsza częstość zaostrzeń astmy, z dalszą redukcją w przypadku stosowania analogów GLP-1R. Wydaje się, że jest to związane z mechanizmami innymi niż kontrola glikemii lub utrata masy ciała, na co wskazuje występowanie efektu w przypadku różnych fenotypów astmy.


 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.