Specjalizacje, Kategorie, Działy

Mukowiscydoza lepiej poznana?

Udostępnij:
Badacze UNC School of Medicine opracowali nowych laboratoryjny model infekcji i zapalenia u pacjentów z mukowiscydozą. Model obejmuje pierwotne komórki nabłonkowe oskrzeli od chorych na mukowiscydozę jak również czynniki infekcyjne/zapalne normalnie znajdowane w drogach oddechowych tych chorych. Firmy wykorzystują obecnie ten model w celu sprawdzenia obecnych i nowych terapii.
W swoim badaniu naukowcy wykazali jak model może zostać wykorzystany do pomiaru i porównania odpowiedzi mukowiscydozy oraz zdrowych komórek dróg oddechowych na czynniki infekcyjne/zapalne związane z mukowiscydozą. Zdaniem badaczy zrozumienie mechanizmów odpowiedzi komórek dróg oddechowych na to środowisko umożliwia lepsza ocenę pre-kliniczną prawdopodobnych efektów terapeutycznych nowych leków.

Naukowcy opracowali modele mukowiscydozy bazując na inżynierii genetycznej dotyczącej myszy i innych zwierząt laboratoryjnych z defektem genu CFTR.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.