Specjalizacje, Kategorie, Działy

Najważniejsze doniesienia mijającego roku w pneumonologii

Udostępnij:
Czy pandemia COVID-19 wpłynęła na standardy leczenia astmy i POChP? Jakie nowe opcje terapeutyczne pojawiły się w przypadku raka płuca? Zapraszamy do udziału w webinarze, w którym eksperci podsumują rok 2021 w pneumonologii oraz zastanowią się, co czeka nas w roku 2022. Spotkanie odbędzie się 12 stycznia o godz. 19.30.
Astma jest schorzeniem, na które cierpi w Polsce ponad 4 mln osób. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że aktywnie leczy się w Polsce jedynie co czwarty astmatyk. U wielu pacjentów zbyt późne jest również rozpoznanie astmy. Warto podkreślić, że spośród wszystkich alergicznych jednostek chorobowych astma jest najczęstszą przyczyną absencji chorobowej, hospitalizacji czy też długookresowej niezdolności do pracy. Celem terapii astmy jest natomiast uzyskanie pełnej kontroli nad jej objawami, a także zapobieganie zaostrzeniom i niedopuszczenie do pogorszenia stanu zdrowia pacjenta. Niezwykle istotne znaczenie dla dalszych decyzji terapeutycznych ma ocena aktualnej kontroli choroby. Pomocą w wyborze metod diagnostyki, leczenia i kontroli astmy są publikowane od wielu lat i powszechnie stosowane wytyczne, np. raport GINA. Kwestią nowości w diagnozie i terapii astmy zajmie się podczas webinaru prof. Piotr Kuna.

Ponad miesiąc temu, 19 listopada, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Według WHO POChP jest już trzecią co do częstości przyczyną zgonów na świecie. Osoby z tą chorobą nie mają zbyt dużej wiedzy na jej temat, a co gorsza bagatelizują objawy i często przypisują je np. procesowi szybszego starzenia się. Dodatkowo pacjenci nie informują lekarza o nasileniach objawów ani o przebytych zaostrzeniach, które poważnie zwiększają ryzyko zgonu. U chorych hospitalizowanych z powodu zaostrzeń ryzyko zgonu w ciągu 5 lat wynosi do ok. 50 proc. Natomiast rozpoczęcie odpowiedniego leczenia po hospitalizacji z powodu POChP wiąże się ze zmniejszeniem prawdopodobieństwa wystąpienia kolejnego zaostrzenia w następnym roku. Jakie doniesienia w obszarze POChP warte są uwagi pulmonologów? Odpowiedź na to pytanie przypadła prof. Pawłowi Śliwińskiemu.

Zapalenie płuc stanowi jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji oraz zgonów w Polsce i na świecie. Zgodnie z rekomendacjami GIS i Ministerstwa Zdrowia na czas pandemii zaleca się przeprowadzenie szczepień ochronnych przeciw pneumokokom w grupach ryzyka dorosłych, obok szczepienia przeciw grypie i COVID-19. Szerzej o zapaleniu płuc oraz profilaktyce tej choroby opowie podczas spotkania prof. Adam Antczak.

Bardzo poważnym problemem medycznym z obszaru pulmonologii jest rak płuca. Polska nadal należy do krajów o bardzo wysokiej zachorowalności i śmiertelności z powodu tej choroby. Rak płuca jest obecnie najczęściej rozpoznawanym nowotworem złośliwym u mężczyzn i drugim co do zachorowalności nowotworem wśród kobiet. U obu płci roczny i pięcioletni czas przeżycia są jednymi z najkrótszych w Europie. Nieustannie jednak trwają prace nad nowymi lekami i formami terapii tego schorzenia. Nową opcją terapeutyczną dla chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca może stać się amiwantamab, a także terapia adiuwantowa ozymertynibem. Najważniejsze doniesienia dotyczące terapii raka płuca zaprezentuje prof. Joanna Chorostowska-Wynimko.

Podczas webinaru oprócz podsumowania, w skondensowany i praktyczny sposób, najważniejszych doniesień roku 2021 w obszarze astmy, POChP, raka płuca oraz profilaktyki zakażeń, zastanowimy się także, co nas czeka w 2022 roku. Podczas spotkania będzie możliwość zadawania pytań.

Zapraszamy do bezpłatnej rejestracji!

ZAREJESTRUJ SIĘ
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.