Specjalizacje, Kategorie, Działy

Nienasycone kwasy tłuszczowe niekorzystne u dzieci z astmą?

Udostępnij:
Nadmierne spożywanie kwasów tłuszczowych omega-6 w przypadku astmy może być niekorzystne. Znajdują się one w takich produktach jak orzechy włoskie, masło orzechowe, olej kokosowy czy awokado.
Astma jest jedną z najczęstszych chorób układu oddechowego u dzieci; dane literaturowe wskazują, że nawet około jedna trzecia dzieci w wieku przedszkolnym cierpi z powodu objawów takich jak świszczący oddech, kaszel i duszność. Nie ma jednej, uniwersalnej recepty na uzyskanie kontroli choroby, a w niektórych przypadkach objawy są obecne mimo przyjmowania wielu leków. Patrząc z tej perspektywy bardzo ważne wydaje się identyfikowanie czynników zwiększających ryzyko zaostrzenia choroby.

Na łamach prestiżowego czasopisma American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine ukazała się analiza oceniająca wpływ spożywania nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 na objawy astmy u dzieci, a także korelacje między ich spożywaniem a nasileniem objawów zależnych od czystości powietrza w domu (zanieczyszczenia określane jako PM 2,5). Wymienione składniki żywieniowe powszechnie kojarzone są z obniżaniem ryzyka sercowo-naczyniowego, a można je znaleźć na przykład w rybach i w produktach pochodzenia roślinnego, czyli pokarmach, które określa się jako zdrowe.

Analiza objęła 135 dzieci. Na początku badania oraz po 3 i 6 miesiącach badano średnie stężenie PM2,5 i PM10 we wnętrzu domostw zamieszkiwanych przez dzieci, spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, codzienne objawy i liczbę leukocytów krwi obwodowej; nasilenie choroby i czynność płuc oceniono na początku badania. Okazało się, że wyższe spożycie kwasów omega-6 związane jest ze zwiększonym ryzykiem nasilenia objawów choroby (p=0,02) i niższym wskaźnikiem FEV1/FVC (p = 0,01) w spirometrii. Z kolei wyższe spożycie kwasów omega-3 związane jest ze zmniejszonym wpływem zanieczyszczeń PM2,5 na objawy choroby (p<0,01), podczas gdy wyższe spożycie kwasów omega-6 wzmacnia wpływ PM2,5 na wystąpienie i nasilenie objawów astmy, a także zwiększa odsetek neutrofili (p<0,01) we krwi.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.