Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Obturacyjny bezdech senny lepiej poznany

Udostępnij:
– Pacjenci z OBS wykazywali zaburzenia wymiany gazowej w płucach podczas wysiłku (w postaci zwiększonej przestrzeni martwej) oraz spoczynkową dysfunkcję naczyń, co może tłumaczyć zmniejszoną wydolność wysiłkową i większe nasilenie duszności w trakcie wysiłku – dowodzą w naukowcy w najnowszej publikacji w „The Chest”.
U pacjentów z obturacyjnym bezdechem sennym zaobserwowano zmniejszoną wydolność fizyczną, jednak nie znano wszystkich mechanizmów odpowiedzialnych za upośledzenie funkcjonowania. Dlatego międzynarodowy zespół naukowców pod kierownictwem prof. Amany F. Elbehairy przeprowadził przekrojowe badanie obserwacyjne, w którym 14 pacjentów z umiarkowanie ciężkim OBS i 10 osób z grupy kontrolnej (dopasowanych pod względem wieku, wskaźnika masy ciała – BMI, historii palenia i FEV1) badano przy pomocy spirometrii, spiroergometrii, echokardiografii i poddano ocenie sztywności tętnic.

Pacjenci z grupy badawczej charakteryzowali się AHI (apnoea/hypopnoea index) na poziomie 43 ±19 na godzinę. W spoczynku sztywność naczyń i średnie ciśnienie w tętnicy płucnej (mPAP) okazały się istotnie wyższe u pacjentów w porównaniu z grupą kontrolną. Z kolei w trakcie spiroergometrii chorzy z OBS uzyskali niższy szczytowy wskaźnik pracy (WR) i pobór tlenu, a do tego istotnie częściej odczuwali duszność. Inne ważne parametry spiroergometrii, takie jak wentylacja minutowa (VE), równoważnik wentylacyny dla dwutlenku węgla (VE/VCO2) oraz przestrzeń martwa/objętość oddechowa (VD/VT) mierzone podczas wysiłku okazały się większe u chorych z OBS. Redukcja VD/VT od spoczynku do szczytu wysiłku była większa w grupie kontrolnej.

Pacjenci z OBS wykazywali zaburzenia wymiany gazowej w płucach podczas wysiłku (w postaci zwiększonej przestrzeni martwej) oraz spoczynkową dysfunkcję naczyń, co może tłumaczyć zmniejszoną wydolność wysiłkową i większe nasilenie duszności w trakcie wysiłku. Autorzy zwracają uwagę na jeszcze jeden istotny element – badanie stanowi kolejny dowód na to, że OBS bezpośrednio przyczynia się do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, takich jak nadciśnienie tętnicze. Ponadto ukazuje, w jaki sposób choroba nieleczona może prowadzić do wyraźnego pogorszenia funkcji układu oddechowego.

Opracowanie: lek. Damian Matusiak

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.