Specjalizacje, Kategorie, Działy
WIM

Pierwsza w Polsce robotyczna operacja obturacyjnego bezdechu sennego

Udostępnij:
W Centrum Chirurgii Robotycznej Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego lekarze wykonali operację leczenia zespołu obturacyjnych bezdechów podczas snu (OBPS) z zastosowaniem robota da Vinci.
Pierwszą tego typu operację w Polsce przeprowadził zespół pod kierownictwem ppłk. dr. hab. n. med. Kornela Szczygielskiego.

Zakres procedury obejmował usunięcie przerośniętej tkanki nasady języka oraz plastykę podniebienia miękkiego i usunięcie migdałków podniebiennych po wcześniejszym wykonaniu badania fiberoskowego w czasie snu farmakologicznego (DISE – drug induce sleep endoscopy).

Innowacyjne podejście zastosowane przez laryngologów z WIM–PIB polegało zarówno na jednoczesnym wykonaniu badania mającego na celu identyfikację miejsc zwężeń w obrębie górnych dróg oddechowych w warunkach imitujących naturalny sen, jak i usunięciu tych przyczyn w asyście systemu robotycznego.

Postępowanie takie daje możliwość spersonalizowanego podejścia do chorego i zastosowanie przeznaczonego dla niego leczenia w celu poprawy zdrowia i jakości snu oraz życia. Dzięki wykorzystaniu najnowszej technologii, jaką jest chirurgia robotyczna przez jamę ustną (TORS – transoral robotic surgery), która w WIM–PIB z powodzeniem stosowana jest od 2021 r. w operacjach nowotworów gardła środkowego i dolnego (w tym nasady języka), do grona beneficjentów tej technologii mogą dołączyć teraz chorzy z chrapaniem oraz cierpiący na umiarkowaną postać bezdechów sennych potwierdzonych w badaniu polisomnograficznym lub poligraficznym.

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.