Specjalizacje, Kategorie, Działy

Progresja śródmiąższowej choroby płuc u pacjentów z twardzinę układową: dane z EUSTAR

Udostępnij:
Baza danych EUSTAR gromadzi między innymi informacje o progresji śródmiąższowej choroby płuc u pacjentów, u których powstała ona na tle twardziny układowej. Na łamach Annals of Rheumatic Diseases ukazała się charakterystyka progresji choroby śródmiąższowej płuc wśród pacjentów z twardziną układową.
W sumie przeanalizowano rekordy 826 pacjentów. W ciągu jednego roku u 27% doszło do progresji choroby śródmiąższowej płuc wyrażonej poprzez spadek natężonej pojemności życiowej (ang. forced vital capacity, FVC) o co najmniej 5%. W przypadku podgrupy pacjentów, która miała badania wykonywane na przestrzeni średnio ponad 5 lat u 67% doszło do progresji choroby śródmiąższowej płuc. Jednakże, większość (85%) wykazywała powolne zmniejszenie się FVC, podczas gdy 8% wykazywało szybką progresję choroby. U pozostałych 33% nie zaobserwowano w dłuższym okresie zmniejszenia się wartości FVC. Zmniejszenie wartości FVC na przestrzeni ponad 5 lat było związane z płcią męską, wyższą punktacją w zmodyfikowanej skali zmian skórnych Rodnana oraz występowaniem objawów refluksu lub dysfagii.

Choroba śródmiąższowa płuc u pacjentów z twardzinę układową nie przebiega jednakowo, w większości dochodzi do stopniowego pogarszania się funkcji płuc, a u co trzeciego pacjenta funkcja płuc nie ulega istotnym zmianom.

Opracował: lek. med. Mikołaj Kamiński
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.