Specjalizacje, Kategorie, Działy

Przewlekły ból szyi i ból krzyża występujący u pacjentów z POChP

Udostępnij:
Tagi: ból, POChP, wytyczne
Wykazano, że częstość występowania przewlekłego bólu szyi i przewlekłego bólu krzyża jest większa u pacjentów z obturacyjną chorobą płuc (POChP) w porównaniu z osobami nie borykającymi się z tą dolegliwością. Naukowcy przeprowadzili retrospektywne badanie kliniczno-kontrolne z wykorzystaniem danych uzyskanych z hiszpańskiego National Health Survey przeprowadzonego w 2017 r. Wyniki analizy zostały opublikowane w Journal of Pain Research.
Badacze starali się ocenić, czy pacjenci z POChP doświadczają częstszego występowania przewlekłego bólu krzyża i przewlekłego bólu szyi niż osoby z grupy kontrolnej bez POChP, dobrane pod względem wieku, płci i miejsca zamieszkania. Ponadto mieli na celu zidentyfikowanie zmiennych związanych z przewlekłym bólem krzyża i przewlekłym bólem szyi u osób z POChP. Badanie obejmowało reprezentatywną, hiszpańską grupę w wieku 15 lat lub osoby starsze, która głównie mieszkały w domach rodzinnych.

W badaniu zestawiono występowanie chorób przewlekłych u pacjentów za pomocą 3 pytań:
- czy masz lub kiedykolwiek miałeś którąkolwiek z następujących chorób lub schorzeń?
- czy cierpiałeś na daną chorobę w ciągu ostatnich 12 miesięcy?
- czy Twój stan zdrowia został zdiagnozowany przez lekarza?

Po pierwszym pytaniu, osobie przesłuchiwanej pokazywano kartę zawierająca listę 32 schorzeń. W przypadku każdej zgłoszonej choroby przez pacjenta, po pierwszym pytaniu, drugie i trzecie pytanie były wypełniane kolejno w odniesieniu do każdego konkretnego zaburzenia. Wszystkich uczestników zapytano również, czy cierpią na POChP, przewlekły ból szyi i/lub przewlekły ból krzyża. Przeanalizowano dane od łącznie 1034 badanych z POChP i 1034 osób z grupy kontrolnej bez POChP.

Wyniki wykazały, że częstość występowania przewlekłego bólu krzyża i karku wynosiła odpowiednio 45,16% i 38,20% u pacjentów z POChP i odpowiednio 28,34% i 22,82% u osób z grupy kontrolnej bez POChP (p <0,001 dla obu grup kontrolnych). W analizie wieloczynnikowej uczestnicy z POChP mieli 1,83 razy (95% CI, 1,73-1,91) większe ryzyko przewlekłego bólu krzyża i 1,62 razy (95% CI, 1,50-1,74) większe ryzyko przewlekłego bólu szyi w porównaniu z osobami nie należącymi do grupy kontrolnej.

Zaobserwowano, że kiedy pacjenci doświadczali jednego rodzaju bólu, zwiększało to ryzyko wystąpienia drugiego rodzaju bólu. U pacjentów z POChP czynniki związane z doświadczaniem obu rodzajów bólu obejmowały płeć żeńską, samoocenę stanu zdrowia jako „dobry/zły/bardzo zły”, migrenę lub częste bóle głowy oraz stosowanie leków przeciwbólowych. Co więcej, zaburzenie psychiczne zwiększało ryzyko przewlekłego bólu szyi, podczas gdy wiek od 70 do 79 lat zwiększał ryzyko wystąpienia przewlekłego bólu krzyża.

Naukowcy uważają, że wnioski z przeprowadzonego badania są nowymi danymi na temat bólu przewlekłego u pacjentów z POChP, uzasadniając tym samym włączenie bólu do wytycznych praktyki klinicznej w tej chorobie.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.