Specjalizacje, Kategorie, Działy

Rak płuca najczęstszą przyczyną zgonów z powodu choroby nowotworowej u kobiet w Europie?

Udostępnij:
Według ostatnich doniesień opublikowanych w Annals of Oncology, umieralność z powodu raka płuca po raz pierwszy przewyższa umieralność z powodu raka piersi u kobiet
Badacze przewidują, że pomimo iż obecnie liczba zgonów z powodu wszystkich nowotworów w Unii Europejskiej będzie rosła z uwagi na przyrost naturalny oraz liczbę starszych ludzi, to wskaźnik umieralności będzie stopniowo malał, z kilkoma znaczącymi wyjątkami: raka płuca u kobiet oraz raka trzustki u obu płci.
U kobiet roczny standaryzowany współczynnik umieralności z powodu raka płuca wzrośnie o 9% w 2009 roku do 14,24 na 100 tysięcy osób, podczas gdy według przewidywań współczynnik umieralności z powodu raka piersi będzie wynosił 14,22 na 100 tysięcy osób, co jest ponad 10% spadkiem od 2009 roku. Jednakże całkowita liczba zgonów z powodu raka piersi pozostaje nieco wyższa (90800) niż z powodu raka płuca (87500).
Dane dotyczące rzeczywistych wskaźników umieralności w Europie w 2015 roku dostępne będą za 3-4 lata. Całkowita liczba zgonów z powodu raka piersi w 2015 roku pozostaje wyższa niż całkowita liczba zgonów z powodu raka płuca.
Spośród krajów Europy wskaźnik umieralności z powodu raka płuca jest najwyższy w Wielkiej Brytanii (21/100 tysięcy mieszkańców) i w Polsce (17/100 tys mieszkańców). Jest to ponad dwukrotnie więcej niż w Hiszpanii. Wskaźnik umieralności w raku płuca jest znacząco wyższy u kobiet w Wielkiej Brytanii z uwagi na fakt, iż zaczęły one palić papierosy podczas II wojny światowej, podczas gdy w całej Europie kobiety zaczęły palić papierosy po 1968 roku.
Na podstawie badania naukowcy uważają, że w 2015 roku w 28 krajach członkowskich Unii Europejskiej było 1 359 100 zgonów z powodu choroby nowotworowej (766 200 mężczyzn oraz 592 900 kobiet.) Stanowi to spadek o 7,5% oraz 6% odpowiednio u mężczyzn i kobiet od 2009 roku i ogólny spadek o 26% i 21% odpowiednio u mężczyzn i u kobiet w stosunku do szczytowej liczby zachorowań w 1988 roku.
W badaniu oceniono wskaźniki w 28 krajach członkowskich Unii Europejskiej ogólnie oraz w sześciu największych krajach: Francji, Niemczech, Włoszech, Polsce, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Wskaźniki oceniano dla wszystkich nowotworów oraz osobno dla raka żołądka, jelita, trzustki, płuc, prostaty, piersi, macicy (łącznie z szyjką macicy) oraz białaczek.
U mężczyzn przewidywane wskaźniki dla trzech głównych nowotworów (płuco, jelito grube, prostata) są niższe niż w 2009 roku. Również u kobiet wskaźniki umieralności z powodu raka piersi czy raka jelita grubego obniżyły się w porównaniu do 2009 roku. Obniżenie wskaźników zgonów związane jest z poprawą wykrywalności oraz leczenia.
Natomiast prognozuje się wzrost wskaźnika zgonów z powodu raka trzustki o 4% u mężczyzn i 5% u kobiet w porównanu z rokiem 2009, a znanymi czynnikami ryzyka tego nowotworu jest palenie papierosów, otyłość, cukrzyca, duże spożycie alkoholu oraz dodatni wywiad rodzinny.
Jak podkreśla współautor badania, Fabio Levi, podczas gdy spadek wskaźnika umieralności jest pozytywnym zjawiskiem, tak palenie papierosów pozostaje najczęstszą przyczyną zgonów powodu choroby nowotworowej w Europie. Szacuje się, ża palenie papierosów odpowiada za około 15-25% przypadków raka trzustki i 80-90% przypadków raka płuca.
Profesor Paolo podkreśla, że spadek śmiertelności wśród kobiet i mężczyzn w Europie, który rozpoczął się w 1990 roku nie wydaje się zwalniać. Z drugiej jednak strony ciągły wzrost śmiertelności z powodu raka płuca wśród kobiet w Europie stanowi wyzwanie dla kontroli zachorowalności, a ciągły wzrost zachorowalności na raka trzustki wymaga priorytetowego zaplanowania badań naukowych.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.