Specjalizacje, Kategorie, Działy

Repigmentacja włosów u chorych na NDRP leczonych lekami ukierunkowanymi na PD-L1

Udostępnij:
Badacze hiszpańscy zaobserwowali, że leczenie przeciwnowotworowe może wpływać na zabarwienie włosów, tzn. zamiast prowadzić do siwienia może wpłynąć na ściemnienie włosów u niektórych chorych poddanych immunoterapii. Ponadto zgodnie z obserwacjami może to być czynnikiem dobrej odpowiedzi chorych na raka płuca na leki skierowane przeciwko PD-1 i PD-L1.
Badacze opisali w JAMA Dermatology badania obejmujące 14 chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP) (w tym 13 mężczyzn), u których w trakcie leczenia anty–PD-1/anti–PD-L1 doszło do ściemnienia włosów.
Badacze porównali starsze fotografie chorych i aktualne, wykonane w trakcie leczenia. Stwierdzili, że pigmentacja obejmuje rozlane ściemnienie włosów u 13 spośród 14 chorych. U 1 chorego pomiędzy siwymi włosami pojawiły się plackowate obszary ciemniejszych włosów.

Wszystkich chorych leczono w okresie od września do grudnia 2016 roku w oddziale dermatologii Hospital Universitari Germans Trias i Pujol, Badalona, w Hiszpanii. U 13 spośród 14 chorych wykazano dobra odpowiedź terapeutyczną, z co najmniej stabilizacją choroby. U 1 chorego przerwano leczenie po 4 cyklach z powodu progresji nowotworu.

W opinii badaczy jest to pierwsze doniesienie o repigmentacji włosów u chorych na NDRP leczonych lekami anty-PD-1/anty–PD-L1. Stanowi to zaskoczenie, ponieważ u chorych na czerniaka otrzymujących leki anty–PD-1 obserwuje sie raczej siwienie włosów. Ponadto, mimo iż sama repigmentacja jest rzadkim zjawiskiem, opisano już podobne zmiany u chorych leczonych talidomidem, lenalidomidem, erlotynibem, adalimumabem i etretynatem.

Mechanizm repigmentacji włosów nie jest do końca poznany. Niektóre teorie sugerują, że zahamowanie cytokin prozapalnych może być czynnikiem hamującym melanogenezę, czyli produkcję melaniny. W opinii badaczy możliwa jest zależność pomiędzy tymi zmianami biologicznymi a skutecznością przeciwnowotworową.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.