Specjalizacje, Kategorie, Działy

Ryzyko zachorowania na raka płuca a palenie tytoniu

Udostępnij:
Zaprzestanie palenia papierosów nie oznacza, że jest się wolnym od ryzyka zachorowania na raka piersi, ale to ryzyko znacząco spada 5 lat po rzuceniu palenia tytoniu.
Ten wniosek wysnuwa praca opublikowana w Journal of National Cancer Institute. Zdaniem badaczy, fakt, że ryzyko zachorowania znacząco się obniża w tak krótkim czasie jak 5 lat po zaprzestaniu palenia, stanowi motywację dla osób palących. Głównym celem badania było co prawda wskazanie, że wysokie ciśnienie oraz cholesterol są kluczowymi czynnikami ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych, jednak wykazało również inne powiązania.

Badanie analizowało 8907 uczestników przez 25 do 34 lat. W tym czasie zdiagnozowano 284 przypadki raka płuca, z czego 93 procent u osób palących przynajmniej paczkę papierosów dziennie przez 21 lat lub więcej.

Pięć lat po zaprzestaniu palenia ryzyko zachorowania obniża się o 39 procent w porównaniu z palącymi nadal i kontynuuje trend spadkowy. Jednakże nawet 25 lat po rzuceniu palenia ryzyko zachorowania u tych osób pozostaje ponad trzykrotnie wyższe niż u tych, którzy nie palili nigdy.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.