Specjalizacje, Kategorie, Działy

Statyny obniżają ryzyko zgonu z powodu czterech nowotworów

Udostępnij:
Leczenie hipercholesterolemii za pomocą statyn związane jest ze zmniejszeniem ryzyka zgonu i dłuższym przeżyciem chorych na raka piersi, płuca, prostaty i jelita. Wyniki badania prowadzonego 14 lat i obejmującego dane pochodzące od blisko miliona chorych przedstawiono podczas tegorocznej konferencji European Society of Cardiology Frontiers in CardioVascular Biology.
Pomiędzy styczniem 2000 a marcem 2013 roku zebrano anonimowe informacje dotyczące chorych, u których rozpoznano raka płuca, piersi, prostaty i jelita. Dane dotyczące zgonów pochodziły z Office for National Statistics. Analizując dane badacze zauważyli, że chorzy z rozpoznaniem hipercholesterolemii i jednego z czterech nowotworów mieli mniejsze ryzyko zgonu z powodu choroby nowotworowej. Badacze wysnuli również hipotezę, że do zmniejszenia tego ryzyka prowadzi raczej leczenie statynami niż sam poziom cholesterolu. Skorygowali również wyniki o inne czynniki ryzyka, takie jak wiek, płeć, pochodzenie, i inne częste przyczyny zgonu

Wykazano, że podwyższone stężenie cholesterolu zmniejsza ryzyko zgonu z powodu raka płuca o 22 proc., z powodu raka piersi o 43 proc., z powody raka prostaty o 47 proc. i o 30 proc. z powodu raka jelita.

Badanie wykazuje jedynie zależność pomiędzy wysokim stężeniem cholesterolu a niższym ryzykiem zgonu, nie wykazuje natomiast zależności przyczynowo-skutkowych. Wcześniejsze badania wykazały, że podwyższone stężenie cholesterolu związane jest z wyższym ryzykiem choroby nowotworowej, podczas gdy badania na modelach zwierzęcych sugerują, że obniżanie stężenia cholesterolu za pomocą statyn może to ryzyko zmniejszać.

Według autorów badania, całkiem możliwe jest również, że inne leki mające zastosowanie w schorzeniach dotyczących układu sercowo-naczyniowego mogą również mieć wpływ na przeżycie związane z chorobą nowotworową. Badanie jednak nie zmienia dotychczasowych standardów leczenia, a statyny nie powinny być rutynowo zalecane chorym na wyżej wymienione nowotwory.

Wymagane są dalsze badania kliniczne w celu potwierdzenia pozytywnego wpływu statyn na redukcję ryzyka zgonu z powodu choroby nowotworowej.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.