Specjalizacje, Kategorie, Działy

Stereotypy medycyny: mężczyznę boli naprawdę, a kobieta to pewno histeryzuje

Udostępnij:
Nie ma równości miedzy kobietami i mężczyznami, przynajmniej jeśli chodzi o leczenie bólu. Mężczyznom chętniej i szybciej podaje się środki przeciwbólowe. Kobiety podejrzewane są o to, że wyolbrzymiają ból. Dostają zatem… środki uspokajające.
Z badań opublikowanych w Academic Emergency Medicine z udziałem niemal tysiąca osób odkryto, że kobiety i mężczyźni, którzy trafiali na pogotowie i zgłaszali podobne poziomy bólu, nie otrzymali takiej samej pomocy. - Kobiety miały o 13 do 25 procent mniejsze szanse otrzymania leków opioidowych na ból i czekały na tabletki średnio o około kilkunastu do dwudziestu minut dłużej niż mężczyźni – pisze senior.pl .

W innym badania przeanalizowano dane medyczne kilkudziesięciorga kobiet i mężczyzn po zabiegu pomostowania aortalno-wieńcowego. Ustalono, że mężczyźni częściej niż kobiety dostawali leki przeciwbólowe, paniom zaś częściej przepisywano środki uspokajające zamiast tych uśmierzających fizyczny dyskomfort.

Jak przyznali autorzy badań, w ramach swoich analiz chcieli sprawdzić, czy pracownicy służby zdrowia prezentują stereotypowe poglądy dotyczące tego, że kobiety są emocjonalnie mniej stabilne i bardziej skłonne do wyolbrzymiania bólu niż mężczyźni. Jak podaje portal takie przekonania w istocie miały przełożenie na zwalczanie dolegliwości bólowych.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.