Specjalizacje, Kategorie, Działy

Stosowanie leków wspomagających rzucanie palenia papierosów w czasie ciąży nie zwiększa ryzyka powikłania ciąży

Udostępnij:
Wareniklina, bupropion i nikotynowa terapia zastępcza są trzema rodzajami farmakoterapii wspomagających rzucanie palenia, Jednakże jak dotąd niewiele było wiadomo na temat bezpieczeństwa stosowania ich w ciąży. Na łamach BMC Medicine ukazała się praca analizująca dane dotyczące ciężarnych z Australii na przestrzeni 8 lat oraz ryzyka stosowania farmakoterapii wspierające i rzucanie palenia na wyniki położnicze i występowanie wad wrodzonych u potomstwa.
Baza posiadała ponad jeden milion rekordów dotyczących przebiegu ciąż i ich wyników. W tej grupie badacze zidentyfikowali prawie 98 tys. kobiet, które paliły w czasie ciąży. Wśród nich 233 stosowały bupropion, 330 nikotynową terapie zastępczą, a 1507 wareniklinę w czasie ciąży. Następnie, do każdej kobiety która stosowała taką farmakoterapię dobrano 10 kobiet, które paliły w czasie ciąży, a nie stosowały żadnej farmakoterapii pomagającej rzucić nałóg. Głównym punktem końcowym było porównanie w zakresie występowania niepożądanych zdarzeń okołoporodowych (ang. perinatal event), które zdefiniowano jako występowanie jednego z 10 częstych powikłań porodu lub chorób noworodkowych.

Stosowanie bupropionu (HR = 0,93; 95% CI: 0,73-1,19) lub nikotynowej terapii zastępczej (HR = 1,02; 95% CI: 0,84-1,23) nie wpływało istotnie na występowanie zdarzeń okołoporodowych w porównaniu z grupą kontrolną. Jednak w przypadku kobiet które stosowały wareniklinę zaobserwowano, że w porównaniu z grupą kontrolną ryzyko wstępowanie zdarzeń okołoporodowych było istotnie mniejsze (HR = 0,86; 95% CI: 0,77-0,97). Ponadto stosowanie warenikliny zmniejszało ryzyko porodu przedwczesnego, niskiej masy urodzeniowej oraz występowania ciężkich chorób noworodkowych. W porównaniu z nikotynowa terapia zastępcza wareniklina również wykazywała rzadsze występowanie zdarzeń okołoporodowych.

Podsumowując, stosowanie farmakoterapii wspomagającej rzucanie palenia w czasie ciąży nie zwiększa ryzyka powikłania ciąży i pogorszenia stanu noworodka w porównaniu z paleniem papierosów w czasie ciąży. W omawianym badaniu zaobserwowano najlepszy profil bezpieczeństwa w przypadku warenikliny.
CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), HR – Hazard Ratio (pl. hazard względny)
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.