Specjalizacje, Kategorie, Działy

Szykują się nowe terapie dla ciężkiej astmy alergicznej?

Udostępnij:
Jak wynika z badania opublikowanego w Clinical Science blokowanie aktywności dwóch prozapalnych molekuł istotnie redukuje objawy astmy alergicznej u myszy, co może prowadzić do rozwoju nowych terapii dla ludzi z postacią astmy ciężkiej.
Wyniki wskazują, że ciężka alergiczna reakcja zapalna płuc została znacząco zredukowana u myszy jeżeli uda się zapobiec aktywności interleukiny 17A i IL 17F została specjalnymi przeciwciałami. Według badaczy te molekuły zatrzymały objawy astmy alergicznej u muszy, co może prowadzić do wynalezienia nowej terapii dla ciężkiej Th17 astmy alergicznej u ludzi.

Astma jest powszechnym schorzeniem przebiegającym z różnym nasileniem. Astma i alergie są często wiązane a osoby z astmą alergiczną mogą mieć zaostrzenia lub ataki w odpowiedzi na narażenie na pewne czynniki środowiskowe na przykład roztocza kurzu domowego.

Podczas ataku astmy alergicznej, komórki układu immunologicznego znane jako T odpowiadają na wziewne alergeny i stanowią bodziec do produkcji prozapalnych molekuł, co prowadzi do objawów obserwowanych w tej chorobie takich jak zwężenie dróg oddechowych oraz świszczenie. Naukowcy stwierdzają, że ciężka alergiczna astma neutrofilowa występuje z powodu podwyższonej ekspresji IL-17A, którą produkują komórki T.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.