Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum

Top Medical Trends 2022: Prof. Andrzej Fal o antybiotykach w leczeniu COVID-19

Udostępnij:
Około 30 proc. pacjentów chorych na COVID-19 otrzymuje antybiotyki. – Takie postępowanie jest absolutnie nieuzasadnione – mówi prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.
Ekspert podkreślał, że należy bardzo rozważnie stosować antybiotyki. A te nie przynoszą korzyści w leczeniu chorób wirusowych, w tym COVID-19. Przypomniał, że został opracowany Narodowy Program Ochrony Antybiotyków, co zdaniem prof. Fala jest słusznym rozwiązaniem.

– Nadal wykorzystujemy zbyt dużo antybiotyków, co generuje antybiotykooporność. W momencie, kiedy stajemy przed poważnymi wyzwaniami, jak sepsa, zapalanie płuc czy zapalenie opon mózgowych, nie mamy dobrze działających antybiotyków – mówił prof. Andrzej Fal.

Pulmonolog przypominał też, jakie leki powinny być stosowane w terapii COVID-19. Wytyczne w tym przypadku zmieniają się dość dynamicznie. Część leków, z którymi wiązano nadzieje, wypadała z rekomendacji, pojawiły się nowe.

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.