Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Większe ryzyko raka u pacjentów z astmą

Udostępnij:
Wyniki badania pokazały, że pacjenci z astmą byli bardziej narażeni na rozwój raka w porównaniu z osobami bez niej. Ryzyko zachorowania na raka było podwyższone w przypadku chorych bez wziewnego stosowania sterydów, co sugeruje ochronny wpływ tej grupy leków.
Wcześniejsze badania sugerują, że około 25 proc. wszystkich przypadków raka może być spowodowanych przewlekłą infekcją i stanem zapalnym. Brak precyzyjnej kontroli ostrych reakcji zapalnych może prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego, który tworzy patologiczne mikrośrodowisko sprzyjające inicjacji i progresji raka. Prawdopodobnie w rezultacie ryzyko zachorowania na raka jest podwyższone u pacjentów z przewlekłymi chorobami zapalnymi. Jednak wcześniejsze badania nad związkiem między astmą a rakiem wykazują niespójne wyniki. Badanie to miało na celu wygenerowanie dodatkowych dowodów na związek między astmą a rakiem.

Naukowcy przeprowadzili retrospektywne badanie kohortowe z wykorzystaniem elektronicznej dokumentacji medycznej i danych dotyczących roszczeń z lat 2012–2020 w sieci badań klinicznych OneFlorida+. Populacja obejmowała kohortę dorosłych pacjentów z astmą (n = 90 021) i pasującą kohortę dorosłych pacjentów bez astmy (n = 270 063). Badacze opierali się na modelu Coxa przy założeniu proporcjonalnego hazardu, aby zbadać związek między diagnozą astmy a późniejszym ryzykiem zachorowania na raka.

Wyniki badania pokazały, że pacjenci z astmą byli bardziej narażeni na rozwój raka w porównaniu z pacjentami bez astmy w analizie wieloczynnikowej (współczynnik ryzyka [HR] = 1,36, 99-proc. przedział ufności [CI] = 1,29-1,44). Zwiększone ryzyko zachorowania na raka obserwowano u pacjentów z astmą bez (HR = 1,60; 99 proc. CI: 1,50–1,71) lub z (HR = 1,11; 99 proc. CI: 1,03–1,21) wziewnymi steroidami. Jednak w analizach określonych typów nowotworów ryzyko zachorowania na raka było podwyższone w przypadku dziewięciu z 13 nowotworów u pacjentów z astmą bez wziewnego stosowania sterydów, ale tylko w przypadku dwóch z 13 nowotworów u pacjentów z astmą z wziewnym stosowaniem sterydów, co sugeruje ochronny wpływ wziewnego stosowania sterydów na raka.

Jest to pierwsze badanie, które wykazało związek między astmą a ogólnym ryzykiem zachorowania na raka. Naukowcy zaznaczają, że potrzebne są bardziej dogłębne badania wykorzystujące rzeczywiste dane, aby nadal badać mechanizmy przyczynowe astmy w ryzyku zachorowania na raka.

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.