Specjalizacje, Kategorie, Działy

Wyższe ryzyko raka płuc u osób z POChP

Udostępnij:
Przewlekła obturacyjna choroba płuc POChP jest związana z podwyższonym ryzykiem raka płuc nawet u osób, które nigdy nie paliły, wskazuje badanie opublikowane w czasopiśmie Thorax. To ryzyko idzie w parze z paleniem tytoniu bez przewlekłych schorzeń płuc.
POChP jest terminem określającym chorobę układu oddechowego, która zwęża drogi oddechowe i wywołuje na przykład zapalenie oskrzeli i rozedmę płuc. Palenie tytoniu jest głównym czynnikiem ryzyka POChP związanym z podwyższonym ryzykiem zachorowania na raka płuc.

Jednak prawie 39 procent osób, które zachorowały na POChP nigdy nie paliło i nie jest jasne jakie jest ich ryzyko zachorowania na raka płuc, ponieważ obejmowały one zbyt mało uczestników. W celu zbadania tego zjawiska badacze posłużyli się danymi z bazy National Health Insurance Service obejmujące reprezentatywną próbę obywateli koreańskich.

Na potrzeby tego badania włączono doń 338548 osób, w tym 146,996 mężczyzn i 191,552 kobiet w wieku między 40 i 84 lata bez raka płuc w wywiadzie. Obserwacja trwała 7 lat bazując zarówno na leczeniu ambulatoryjnym jak i szpitalnym.

Podczas tego okresu 1834 osoby zachorowały na raka płuc. W 290 przypadkach chorowały również na POChP, a w 1544 przypadkach – nie.

Pośród obecnych i byłych palaczy, te osoby bez POChP dwa razy częściej mogły zachorować na raka płuca, podczas gdy u osób z POChP okazywało się to 6 razy częściej w porównaniu do osób, które nigdy nie paliły i nie miały POChP.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.