Specjalizacje, Kategorie, Działy
IStock

XEC – nowe dominujące objawy subwariantu COVID-19

Udostępnij:

W Europie i USA coraz częściej wśrod zachorowań na COVID-19 dominuje nowy subwariant o nazwie XEC. Jak ustalili naukowcy, dominujące objawy tego zakażenia różnią się od symptomów, jakie zwykliśmy kojarzyć z koronawirusem. Po przechorowaniu XEC może też dojść do poważnych powikłań.

Zgodnie z najnowszymi badaniami i obserwacjami subwariant XEC rozprzestrzenia się bardzo dynamicznie. Do tej pory potwierdzono zakażenia w 15 krajach, w tym w Polsce. Specjaliści podkreślają, że wirus jest szczególnie aktywny w Europie oraz Stanach Zjednoczonych, a liczba przypadków zwiększa się z każdym dniem – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Większość zakażeń przebiega łagodnie, ale nie powinno się lekceważyć infekcji, ponieważ po przechorowaniu może dojść do poważnych powikłań.

Charakterystyczne symptomy XEC

Naukowcy i lekarze zwracają uwagę, że zakażenie XEC daje charakterystyczne początkowe objawy, inne niż dotychczas znane symptomy COVID-19:

  • utrata apetytu,
  • zatkany nos i katar, 
  • męczący kaszel,
  • osłabienie i zmęczenie.

W dalszej kolejności mogą pojawić się dobrze nam juz znane: utrata węchu i smaku, gorączka, biegunka i nudności, bóle głowy, gardła itd.

XEC łatwo pomylić z przeziębieniem lub grypą

Specjaliści zwracają uwagę, że zakażenie XEC można bardzo łatwo pomylić z przeziębieniem lub grypą i zachęcają do tego, żeby przy przedłużającej się utracie apetytu, katarze i kaszlu koniecznie zrobić testy na COVID-19. Jest to istotne, ponieważ po przechorowaniu XEC może dojść do poważnego powikłania, jakim jest zwłóknienie płuc.

Objawy mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy i w niektórych przypadkach mogą prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń płuc. Lekarze ostrzegają przed samodzielnym leczeniem przewlekłego kaszlu – jeśli trwa on dłużej niż dwa tygodnie, pojawia się duszność, utrzymuje się utrata apetytu, konieczna jest konsultacja z lekarzem – podaje „DGP”.

Menedzer Zdrowia facebook

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.