Specjalizacje, Kategorie, Działy

Zanieczyszczenie powietrza związane z przemysłem coraz groźniejsze

Udostępnij:
Zanieczyszczenie powietrza spowodowane przemysłem wytwarzającym towary na eksport jest związane z 700 tys. przedwczesnych zgonów rocznie, wynika z badania brytyjskiego. W Polsce szacuje się, że co roku z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera 45 tys. osób.
Zanieczyszczenie dotyka osoby mieszkające tysiące kilometrów od źródła zanieczyszczenia jak i tych żyjących najbliżej. Choroby spowodowane zanieczyszczeniem to zawał serca, udar, a także rak płuca. Zdaniem badaczy z University of East Anglia, zanieczyszczenie powietrza to problem globalny, tym bardziej, ze handel międzynarodowy się globalizuje.

Według szacunków 762,4 tys. zgonów było związanych z wytwarzaniem dóbr w jednym regionie, aby konsumować je mógł inny region. Globalnie około 411,1 tys. osób przedwcześnie zmarło z powodu zanieczyszczenia powietrza emitowanego w różnych częściach świata, włączając w to przemysł produkujący na potrzeby lokalne.

Zdaniem badaczy, zauważana jest tendencja, że emitujący więcej zanieczyszczeń przemysł migruje do regionów o bardziej liberalnych regulacjach środowiskowych sugerując na możliwe konflikty między wysiłkami w celu poprawy jakości powietrza a atrakcyjnością inwestycyjną regionów.

W Polsce w kilku miastach miało miejsce kilka alertów smogowych. Temat stał się modny wśród organizacji środowiskowych, nieco mniej wśród polityków, którzy jednak za priorytet stawiają rozwój przemysłu i inwestycji, a nie zdrowie obywateli.

Jak podaje TVN Meteo, obecna jakość powietrza w Polsce waha się od dostatecznej – w Warszawie, przez umiarkowana w Katowicach do dobrej w Krakowie i Wrocławiu
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.