Specjalizacje, Kategorie, Działy

Zapalenie płuc u dzieci: kombinacja amoksycyliny i azytromycyny nie przynosi większych korzyści

Udostępnij:
Kombinacja dwóch antybiotyków zostaje zaordynowana często przy zapaleniu płuc u dzieci, ale jak sugeruje JAMA Pediatrics zastosowanie jednego przyniesie te same korzyści.
Badacze Vanderbilt University Medical Center donoszą, że sama amoksycylina w większym stopniu niż podana z azytromycyną już jest efektywna i stanowi lepszy wybór tym bardziej w obliczu chęci przeciwdziałania oporności na antybiotyki.

Jeden z najpowszechniejszych w pediatrii antybiotyków azytromycyna była ordynowana w 12,2 mln przypadków w 2013 roku, co stanowiło prawie 20 procent wszystkich przepisywanych antybiotyków u dzieci w USA.

Zdaniem badaczy terapia kombinowana z azytromycyną nie jest potrzebna w większości sytuacji dziecięcego zapalenia płuc, ponieważ bakteria, w którą celuje lek jest mniej powszechna niż inne wywołujące zapalenie płuc tym bardziej, że efektywność azytromycyny nie została jasno udowodniona we wcześniejszych badaniach.

Badanie objęło 1418 dzieci (693 dziewczynki I 725 chłopców) hospitalizowanych z powodu potwierdzonego radiologicznie zapalenia płuc. Amoksycylina została zastosowana u 72 procent chorych, podczas gdy u 28 procent zaordynowano amoksycylinę z azytromycyną. Tymczasem nie zaobserwowano istotnych różnic w długości pobytu, przyjęcia na oddział intensywnej terapii, czy powrocie do zdrowia między tymi grupami. Zdaniem badaczy więc kombinowana terapia nie wykazuje korzyści większych niż sama amoksycylina.

Zdaniem badaczy amoksycylina i jej IV odpowiednik ampicylina leczą większość powszechnych bakterii wywołujących zapalenie płuc i jest rekomendowana przez narodowe wytyczne jako leczenie z wyboru zapalenia płuc u dzieci. Azytromycyna jest stosowana do leczenia tzw. atypowego zapalenia płuc, które jest typowe dla starszych dzieci i dorosłych, jednak korzyści z leczenia tych infekcji są mniej jasne i tu potrzeba dalszych badań.Prowadzone przez naukowców badanie zidentyfikowało jedynie 9 procent pacjentów z atypowymi bakteriami, które wywołały zapalenie płuc.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.