Specjalizacje, Kategorie, Działy

Zmienione wytyczne alergii na orzeszki

Udostępnij:
Podczas gdy 93 procent pytanych pedatrów wiedziało o narodowych wytycznych dotyczących zapobiegania alergii na orzeszki u noworodków, tylko 30 procent w pełni wprowadzało je do praktyki a 64 procent raportowało częściową implementację, wynika z badania opublikowanego w JAMA Network Open.
Rekomendacje wydane w 2017 roku wzywają do oceny ryzyka alergii na orzeszki i wprowadzania do diety niemowląt w wieku 4-6 miesięcy pożywienia zawierającego orzeszki w celu zapobiegania alergii. To odwrócenie poglądów sprzed 20 lat, kiedy American Academy of Pediatrics zarekomendowały, że powinno się unikać orzeszków dopóki dziecko nie ukończy 3 roku życia.

- Nasze badanie jest pierwszą populacyjną analizą na dużej próbie amerykańskich pediatrów, która charakteryzuje obecną praktykę i bariery związane z wytycznymi z 2017 roku. Chodzi w nich o zapobieganie alergii poprzez wczesne wprowadzanie do diety niemowląt pożywienia zawierającego orzeszki – mówi Ruchi Gupta z Ann & Robert H. Lurie Children's Hospital of Chicago, professor pediatrii (Academic General Pediatrics and Primary Care) and Medicine (Allergy and Immunology) oraz dyrektor Center for Food Allergy and Asthma Research w Northwestern University Feinberg School of Medicine. – Dowiedzieliśmy się, że blisko 70 procent pediatrów zaraportowało potrzebę wytycznych praktycznych. Bariery w implementacji są ważne do analizy z racji tego, że to pediatrzy odgrywają kluczową rolę w redukcji alergii na orzeszki, ponieważ to oni przyjmują dzieci na wizytach – dodaje.

Alergia na orzeszki jest najbardziej powszechną alergią pokarmową, która dotyka 2,2 procent amerykańskich dzieci. Jest często związana z ciężkimi reakcjami. Wytyczne z 2017 roku z Narodowego Instytutu Alergii i Schorzeń Infekcyjnych bazują na dowodach, że wczesne wprowadzenie do diety niemowląt pożywienia zawierającego orzeszki istotnie redukuje zachorowanie na alergię.

Ankieta objęła odpowiedzi od 1781 procent pediatrów. Dr Gupta i koledzy odkryli, że powszechne bariery do wprowadzania wytycznych objęły brak czasu klinicznego, w tym nadzoru żywieniowego oraz badania alergii, niepokoje związane z rekomendacjami oraz te rodziców związane z reakcjami alergicznymi.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.