Czy osoby niepalące wymagają screeningu raka płuca?

Udostępnij:
W populacji osób nigdy nie palących badanie przesiewowe przy pomocy LDCT pomogło wykryć znaczną liczbę nowotworów płuc. Większość z nich została wykryta na bardzo wczesnym etapie.
Rak płuca dotyka głównie palaczy, jednak nie wszystkie przypadki (zwłaszcza gruczolakoraki) wydają się mieć związek z tym zgubnym nałogiem. Rekomendacje The American Cancer Society co do corocznego screeningu za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej obejmują osoby w wieku od 55 do 74 lat, które obecnie palą lub rzuciły nałóg w ciągu ostatnich 15 lat i posiadają co najmniej 30-letnią historię palenia. Badania na dużych populacjach (głównie The U. S. National Lung Screening Trial oraz badanie NELSON) wykazały, że takie postępowanie zwiększa wykrywalność wczesnych postaci nowotworu i prowadzi do spadku śmiertelności. Rak płuca jest jednym z najczęstszych (i najbardziej śmiertelnych) nowotworów, zatem czy screening mógłby okazać się skuteczny także w populacji osób niepalących?

Naukowcy z Seulu przeprowadzili retrospektywne badanie obejmujące 28 807 osób, które w latach 2003-2016 zostały poddane niskodawkowej TK klatki piersiowej (LDCT). Wśród blisko 30-tysięcznej populacji 12 176 osób nigdy nie tknęło papierosa - w tej grupie przy pomocy LDCT udało się zdiagnozować 55 nowotworów płuca (0,45%), z czego aż 51 (92,7%) w I stopniu zaawansowania; wszystkie okazały się gruczolakorakami. Dla porównania, wśród pozostałych 16 631 osób (z paleniem papierosów w wywiadzie) wykryto 143 nowotwory (0,86%).

W populacji osób nigdy nie palących badanie przesiewowe przy pomocy LDCT pomogło wykryć znaczną liczbę nowotworów płuc. Większość z nich została wykryta na bardzo wczesnym etapie; by wyciągnąć dalej idące wnioski co do postępowania profilaktycznego w grupie osób niepalących potrzebne są dalsze badania, które pomogłyby choćby w określeniu subpopulacji, w których takie postępowanie istotnie redukowałoby śmiertelność.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.