e-Akademia Raka Płuca
Płuco i opłucna
 
Archiwum

Nowa nadzieja dla chorych na raka płuca? ►

Udostępnij:

Radykalne leczenie raka płuca zyskało nowe oblicze. Dr Izabela Chmielewska komentuje wyniki badań z ostatniego kongresu ASCO.

Jak wskazują najnowsze dane, chorzy w stadium III z potwierdzoną mutacją EGFR, którzy nie kwalifikują się do zabiegu operacyjnego, mogą liczyć na skuteczniejszą terapię z wykorzystaniem chemioradioterapii i leczenia podtrzymującego z zastosowaniem ozymertynibu. To nowe otwarcie w tej populacji chorych. Wysoką skuteczność chemioradioterapii potwierdzono już kilka lat temu w przełomowym badaniu PACIFIC, gdzie nieoperacyjni chorzy w stadium III, po uprzedniej radiochemioterapii konsolidowanej durwalumabem, uzyskiwali niespotykane dotychczas wyniki przeżyć odległych.

Przed podobną szansą stają dziś chorzy z mutacjami EGFR. W badaniu LAURA odnotowano statystycznie istotną i klinicznie znaczącą poprawę w zakresie przeżycia wolnego od progresji choroby. Mediana PFS w ramieniu interwencyjnym wyniosła aż 39 miesięcy, natomiast w grupie placebo niecałe 6 miesięcy, ze zmniejszeniem ryzyka progresji choroby lub zgonu aż o 84 proc.

Osiągane rezultaty pozwalają stwierdzić, że jesteśmy świadkami kolejnego przełomu w poprawie wyników odległych w leczeniu radykalnym u chorych z mutacjami EGFR.

Kolejny przełom zaprezentowany podczas kongresu ASCO dotyczy ograniczonej postaci nieoperacyjnego drobnokomórkowego raka płuca, gdzie chorzy zyskują nowe możliwości na poprawę wyników radykalnego leczenia.

Drobnokomórkowy rak płuca z uwagi na swą specyfikę i niezwykle dynamiczny przebieg jest dotychczas jednym z największych wyzwań współczesnej onkologii. Zaprezentowane wyniki badania ADRIATIC dają dużą nadzieję na uzyskanie wieloletnich, trwałych odpowiedzi. Konsolidacja durwalumabem po uprzedniej radiochemioterapii wydłuża czas przeżycia całkowitego o 20 miesięcy, a ryzyko progresji spada o 24 proc.

Czy jesteśmy zatem świadkami zmiany paradygmatu postępowania w tych grupach chorych? W opinii środowiska onkologicznego wyniki tych dwóch badań na pewno bardzo szybko znajdą potwierdzenie w codziennej praktyce klinicznej, tworząc standard radykalnego postępowania u chorych na miejscowo zaawansowanego, niedrobnokomórkowego raka płuca z mutacją EGFR, jak i u chorych z ograniczoną postacią drobnokomórkowego raka płuca.

Zapraszamy do obejrzenia krótkich nagrań,  w których dr n.med. Izabela Chmielewska z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie komentuje badania ADRIATIC i LAURA.

ADRIATIC


LAURA


Onkologia subskrybuj newsletter

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.