123RF

Rak płuca z mutacją ALK – wyniki badania III fazy

Udostępnij:

Pfizer ogłosił długoterminowe wyniki z III fazy badania CROWN, oceniającego lorlatynib w porównaniu z kryzotynibem w leczeniu chorych na zaawansowanego ALK-dodatniego niedrobnokomórkowego raka płuca.

  • Ukazały się zaktualizowane wyniki badania CROWN lorlatynibu w terapii pacjentów chorych na ALK+ NDRP
  • Badanie III fazy wykazało, że aż 60 proc. pacjentów po 5 latach pozostało wolnych od progresji choroby
  • Wyniki pokazują dalsze zmniejszenie ryzyka progresji lub zgonu o 81 proc. oraz 94-proc. zmniejszenie możliwości progresji do OUN w porównaniu z kryzotynibem 

Wyniki badania CROWN, oceniającego lorlatynib, inhibitor ALK trzeciej generacji, w porównaniu z kryzotynibem u osób z wcześniej nieleczonym zaawansowanym niedrobnokomórkowym rakiem płuca (NDRP) z obecnością kinazy chłoniaka anaplastycznego (ALK) zostały opublikowane w „Journal of Clinical Oncology”.

Rak płuca z mutacją ALK – wyniki badania 

Po pięciu latach obserwacji mediana przeżycia wolnego od progresji (PFS) w ramieniu z lorlatynibem na podstawie oceny badacza nie została osiągnięta, z obserwowanym współczynnikiem ryzyka (HR) wynoszącym 0,19 (95 proc. przedział ufności [CI], 0,13–0,27), co stanowi 81 proc. zmniejszenia wskaźnika progresji choroby lub zgonu w porównaniu z ramieniem z kryzotynibem.

Ponadto 60 proc. pacjentów leczonych lorlatynibem (95 proc. CI, 51–68) pozostawało wolnych od progresji choroby po pięciu latach w porównaniu z 8 proc. (3–14) w ramieniu leczonym kryzotynibem.

Powyższe dane zostaną przedstawione w sobotę 1 czerwca w ustnej prezentacji na dorocznym spotkaniu American Society of Clinical Oncology (ASCO) 2024.

Onkologia subskrybuj newsletter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.