REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Choroba zwyrodnieniowa stawów ma związek z dietą bogatą w cholesterol i można ją zahamować stosując atorwastatynę- badanie przeprowadzone na zwierzęcych (mysich) modelach miażdżycy.

Udostępnij:
Dane epidemiologiczne sugerują związek między występowaniem choroby zwyrodnieniowej stawów (ChZS) oraz zespołu metabolicznego (ZM).
Na razie jednak nie wiadomo jaki szlak patofizjologiczny łączy ze sobą te dwa schorzenia. Do obrazu ZM należy otyłość, nadciśnienie tętnicze, dyslipidemia i zaburzenia tolerancji glukozy. Hipercholesterolemia jest także ważnym czynnikiem ryzyka wystąpienia miażdżycy naczyń. Niektóre badania sugerują także związek między hipercholesterolemią oraz chorobą zwyrodnieniową stawów. Cholesterol indukuje tworzenie stanu zapalnego o niskiej aktywności, który jest podstawowym elementem patomechanizmu miażdżycy oraz zmian zwyrodnieniowych stawów. Statyny są lekami powszechnie stosowanymi w celu obniżenia poziomu cholesterolu i wykazują także wieloczynnikowe, protekcyjne działanie na naczynia krwionośne, hamujące proces miażdżycy. Czy statyny mogą zahamować tworzenie zmian zwyrodnieniowych?

Eksperymentalne badanie przeprowadzono na zwierzęcych (mysich) modelach zaburzeń lipidowych i miażdżycy. Myszy podzielono na 5 grup: kontrolną, myszy z dietą niskocholesterolową (NCh), myszy z dietą wysokocholesterolową (WCh), myszy z dietą wysokocholesterolową, u których obniżano stężenie cholesterolu w surowicy krwi atorwastatyną (WCh+A)oraz mysz z dietą wysoko cholesterolową, u których obniżano stężenie cholesterolu w surowicy ezetinibem, lekiem hamującym wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego (WCh+E).

U myszy z grup NCh i WCh stwierdzono istotnie więcej zmian zwyrodnieniowych, jak również zmian miażdżycowych niż w grupie kontrolnej. W grupie myszy z atorwastatyną zmian zwyrodnieniowych było istotnie mniej, ale takiej zależności nie potwierdzono w grupie z ezetinibem.

Z przeprowadzonego eksperymentu wynika, iż dieta bogata w cholesterol oraz zwiększone stężenie cholesterolu w surowicy ma związek z rozwojem zmian zwyrodnieniowych stawów. Proces przemian lipidowych, powstawanie miażdżycy i choroba zwyrodnieniowa stawów są ze sobą wzajemnie powiązane. Pośrednim dowodem na wspólny mechanizm tych zmian jest skuteczność atorwastatyny w hamowaniu tworzenia blaszek miażdżycowych oraz zmian zwyrodnieniowych stawów.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.